Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej aut za deset měsíců klesl o 22 procent na 165 154 vozů, rostl naopak prodej motocyklů

Automobily - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobily - ilustrační foto. | foto: ČTK

Praha Prodej nových osobních aut za deset měsíců klesl o 21,7 procenta na 165 154 vozů. Po září, kdy prodeje o sedm procent vzrostly, se v říjnu trh opět propadl o 15,6 procenta na 16 835 aut. Rostl prodej autobusů a motocyklů. Oznámil to Svaz dovozců automobilů.

Nejprodávanější je opět Škoda s poklesem o necelých 14 procent na 62 749 vozů, následuje Hyundai s propadem o 16 procent na 13 176 vozů a Volkswagen s 29 procentním poklesem na 12 430 prodaných aut. Na čtvrtém místě je Dacia (8105) a pátá Toyota (7717). Celkem 73 procent aut nakoupily firmy. Z hlediska paliva vede benzín s 65,5 procenta, podíl nafty letos vzrostl o dva procentní body na 29,5 procenta.

Mezi modely vede Škoda Octavia s 16 522 prodanými vozy, druhá je Škoda Fabia s prodejem 13 577 kusů a třetí Škoda Scala, kterou si dosud letos pořídilo 7438 zákazníků. Na dalších místech jsou další modely Škody Karoq a Kamiq, následuje Hyundai i30.

Podle ředitele zastoupení Škody v ČR Jiřího Maláčka se naděje na dorovnání loňských čísel vzdaluje. Za pozitivní považuje rostoucí zájem o novou Octavii, na kterou jen v říjnu přišlo přes 2000 objednávek a také pomalu se rozbíhající prodej do firemních flotil. „Jen těžko s kolegy odhadujeme, jaké dopady budou mít nadále zavřené showroomy. Snaha o jejich znovuotevření a vyjednávání s vládou je vzhledem k prakticky minimálnímu riziku přenosu viru nadále naší jednoznačnou prioritou,“ dodal.

V samotném říjnu, na jehož konci vláda zavřela autosalony, zaznamenaly značky Škoda i Hyundai pokles o 24 procent, naopak Volkswagen o tři procenta rostl a vrátil se na druhé místo. Na čtvrtou příčku se posunula Toyota s růstem o 14 procent, pátá Dacia zvýšila prodej o 38 procent. „V říjnu jsme měli 915 zákaznických objednávek, což je stejně jako v loňském roce. Znamená to, že se nám díky dodávkám v dalších měsících bude dařit zvyšovat tržní podíl na klesajícím trhu. Posílili jsme komunikaci o on-line kampaň našeho virtuálního showroomu, přes který prodáváme vozy na internetu v době uzavření provozoven,“ uvedl ředitel Toyoty v ČR Martin Peleška.

Registrace lehkých užitkových automobilů zaznamenaly pokles o 20,6 procenta na 13 676 vozů, v říjnu vzrostly meziročně o 6,4 procenta. První je značka Peugeot s 2338 prodanými vozy, následují Volkswagen a Fiat. Prodej nákladních aut se snížil o 32,7 procenta na 5696 vozidel. První je Mercedes-Benz, druhý MAN a třetí DAF.

Prodej autobusů se za deset měsíců zvýšil o 2,8 procenta na 1049 vozidel. V říjnu ale meziročně klesl o téměř 11 procent. První je domácí značka Iveco Bus s 422 registrovanými autobusy, následují SOR (257) a MAN (109).

Kategorie motocyklů zaznamenala letos nárůst registrací o 7,9 procenta na 19 073 strojů. V desátém měsíci prodeje vzrostly meziročně o 3,3 procenta. První je značka Honda s 3640 registrovanými motocykly, následují Yamaha, CF Moto, KTM a Piaggio.

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...