5. října 2011 8:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej bytů se prudce rozjel, nižší daň láká

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Zájem o nové bydlení v Praze dramaticky vzrostl. Od ledna do září se prodalo 2492 bytů, téměř tolik jako za celý loňský rok. Uvádí to nejnovější statistiky developerské firmy Ekospol.

"Předpokládáme, že letošní prodej velkých developerů převýší tři a půl tisíce jednotek," řekl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

INFOGRAFIKA

Jen od července do září se v Praze prodalo celkem 988 nových bytů. To bylo o dvě stovky více než v jakémkoli jiném čtvrtletí od poloviny roku 2008. Ve čtvrtém čtvrtletí se očekává překročení hranice jednoho tisíce nových bytů.

Aktuální statistiky vývoje v celé republice zatím nejsou k dispozici. Praha je ale nejvýznamnější, staví se tu dvě třetiny všech rezidenčních developerských projektů v zemi.

Hlavní příčinou rostoucí poptávky je ohlášené zvýšení DPH od ledna 2012. Místo deseti procent se bude k cenám bytů účtovat 14 procent. To znamená, že byt za tři miliony bude o sto tisíc korun dražší.

Slevy a nízké úroky hypoték

Vedle obav z vyšší daně přispívají k růstu prodeje i slevy, které developeři poskytují. V příštím roce už pro slevy nebude prostor. "Nově nabízené byty v Praze jsou nyní na svém cenovém dně. Zvýšení DPH se ve většině lokalit nutně promítne do jejich cen," připomíná Dušan Kunovský, generální ředitel firmy Central Group.

ČTĚTE TAKÉ:

"Možná se najde prostor pro slevy u bytů v cenách kolem sedmdesáti tisíc korun za čtvereční metr," odhaduje Evžen Korec. Nové byty, které se nyní v Praze prodávají, stojí průměrně 40 až 45 tisíc korun za čtvereční metr. To představuje zhruba desetiprocentní marži, která umožňuje developerům připravovat další projekty.

"Pokud bude někdo v příštím roce slevovat, tak jen o procento, určitě ne o celá čtyři procenta. Nikdo nepůjde do rezidenční výstavby s marží šest procent," dodal šéf Ekospolu.

Prodeje nových bytů podporují i banky, které snižují úroky hypotečních úvěrů. Podle zjištění serveru Fincentrum Hypoindex klesla průměrná úroková sazba hypoték v srpnu na 4,09 procenta z červencových 4,14 procenta.

Letos nejvyšší byla v dubnu, a to 4,28 procenta. Snižování úroků se projevilo růstem poskytovaných hypoték. Zatímco loni v srpnu banky lidem půjčily 6,7 miliardy korun, letos 9,8 miliardy, o 46 procent více.

Na prodej je sedm tisíc bytů

Boom developeři předvídali už na začátku roku. Urychlili proto zahajování nových projektů. A zatím se jim to vyplácí. "Od ledna do srpna jsme prodali již 806 nových bytů, domů a parcel. To je oproti stejnému období předchozího roku nárůst o třetinu. Za celý rok očekáváme prodej 1400 nemovitostí," uvedl Dušan Kunovský.

Nejnovějšími přírůstky v nabídce firmy jsou projekty Barrandovská vyhlídka v Praze–Hlubočepích, Rezidence Bělohorská v Břevnově a další etapa Metropole Zličín. Loni Central Group prodal 959 bytů, rodinných domů a pozemků.

Zhruba pět set bytů, stejně jako loni, chce letos prodat developerská společnost Finep. "Našimi stěžejními projekty jsou Britská čtvrť ve Stodůlkách, Nová Harfa v Praze 9 a projekt v Hostivaři," řekla mluvčí společnosti Finep Petra Kopecká.

"Aktuálně má Ekospol v nabídce kolem pěti set nových bytů. Ve většině lokalit jde o druhou etapu projektů, první je doprodaná. V projektu Nový Park Písnice přibude sto bytů, v projektu Výhledy Barrandov zbývá už jen několik volných bytů, i když začneme stavět až v příštím roce. Zcela nově jsme zařadili projekt Viladomy Uhříněveská obora," dodal Evžen Korec.

Na konci srpna bylo v Praze na prodej 7300 nových bytů v developerských projektech. Z toho u čtrnácti set se ještě výstavba nezahájila a více než tři tisíce bytů se staví. Zbývajících 2600 bytů je již postaveno, ale kvůli vysokým cenám se prodávají jen pomalu.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.