23. října 2012 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej Dětmarovic je na spadnutí, ČEZ svolal mimořádnou valnou hromadu

Elektrárna Dětmarovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Dětmarovice | foto: Wikipedia

PRAHA Energetická společnost ČEZ svolala na 18. prosince mimořádnou valnou hromadu kvůli uhelné elektrárně Dětmarovice. Na valné hromadě hodlá provést procesní kroky, které musejí předcházet případnému prodeji elektrárny.

O Dětmarovice se ucházejí čtyři zájemci, podle médií to jsou těžební společnost NWR, Energetický a průmyslový holding (EPH), Česká energie a havířovská firma Gascontrol. ČEZ jména zájemců ani podrobnosti o jejich nabídkách nezveřejnil.

ČEZ chce na mimořádné valné hromadě rozhodnout o vyčlenění elektrárny Dětmarovice do samostatné dceřiné společnosti. Tím by elektrárnu připravil pro eventuální prodej. Rozhodnutí na valné hromadě je však pouze procesní záležitost a podle ČEZ nepředjímá skutečný prodej Dětmarovic, o kterém se rozhoduje odděleně.

ČEZ už dříve podobným způsobem vyčlenil do samostatných dceřiných společností elektrárny Chvaletice a Počerady, o jejichž prodeji rovněž uvažuje.

Elektrárna Dětmarovice leží v blízkosti polských hranic a s výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. ČEZ na počátku října obdržel čtyři nabídky na její koupi, nyní je posuzuje.

Prodej kvůli monopolu

ČEZ prodává své uhelné elektrárny, aby získal finanční prostředky, ale především, aby přesvědčil Evropskou komisi, že neomezuje konkurenci.

ČEZ nabízí k prodeji pět elektráren: Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 a Dětmarovice. Podle dohody o urovnání s Evropskou komisí musí česká společnost prodat jednu z pěti elektráren o výkonu nejméně 800 megawattů. ČEZ ale nevylučuje, že elektráren prodá více, pokud budou nabídky zajímavé.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz