9. dubna 2013 12:38, aktualizováno  13:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej kopřivnické Tatry za 176 milionů prošetřuje antimonopolní úřad

Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici | foto: ČTK

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal prošetřovat prodej automobilky Tatra a zahájil správní řízení. Na úřad se obrátili zbrojař Jaroslav Strnad a firma Promet tools.

Kopřivnickou automobilku vydražila v březnu za 176 milionů korun účelově založená společnost Truck Development financovaná skupinou J&T. Slavného českého výrobce nákladních automobilů poslala do dražby společnost Composite Com, které Tatra dluží asi 650 milionů.

Strnad a Promet tools mají podle oznámení na webu ÚOHS "získat možnost společně kontrolovat" společnost Tatra trucks. Ta vznikla teprve osmého března a nahradila firmu Truck Development.

ČTĚTE VÍCE:

Podle obchodního rejstříku je jediným akcionářem Tatry trucks Marek Galvas, který dosud působil jako předseda představenstva Tatry development.

ÚOHS se bude ve správním řízení zabývat oblastí výroby a prodeje nákladních vozidel, výrobou a prodejem výkovků a výlisky pro automobilový průmysl. Vede pouze zjednodušené řízení. O povolení spojení by měl rozhodnout do měsíce.

Slavná automobilka se topí v dluzích

Tatra je tradičním výrobcem nákladních vozů. Firmu od roku 2006 kontrolovali čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní dosavadním předsedou představenstva společnosti Američanem Ronaldem Adamsem.

V roce 2010 automobilka snížila svou více než sedmisetmilionovou ztrátu na 158 milionů korun, od té doby své hospodářské výsledky nezveřejnila. Tatra skončila v dražbě kvůli dluhům. Hodnota Tatry byla stanovena na 1,765 miliardy korun, její závazky činily zhruba 1,5 miliardy korun.

Automobilka Tatra loni vyrobila 496 nákladních aut, což je meziroční pokles o 29 procent. Prodej na domácím trhu se snížil o čtvrtinu a export klesl o 24 procent na 447 vozidel.

Lidovky.cz, ČTK
D. Nowodny Další kejkle ??? 17:15 9.4.2013