19. května 2015 8:52, aktualizováno  9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropskému trhu s auty vládne Volkswagen. Lépe se vede i Škodě

Prodej aut (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej aut (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v dubnu zvýšil o 6,9 procenta na 1,166 milionu vozů. Evropský automobilový trh tak rostl už dvacátý měsíc po sobě, sdělilo v úterý Evropské sdružení výrobců automobilů.

Za první čtyři měsíce roku se počet nových registrací osobních vozů zvýšil meziročně o 8,2 procenta.

Letošní duben byl pro evropský trh nejlepší od roku 2009. Růst zaznamenaly všechny hlavní evropské trhy, zejména Itálie, kde prodej vyskočil o 24 procent. Silný byl také nárůst odbytu v Německu a Británii.

Údaje českého Svazu dovozců automobilů minulý týden ukázaly, že prodej nových osobních aut v tuzemsku od ledna do dubna meziročně vzrostl o 22 procent na 73.833 vozů.

Mladoboleslavská Škoda Auto v dubnu zvýšila prodej v EU o 10,4 procenta na 53 493 vozů a za čtyři měsíce roku jí odbyt vzrostl o 6,6 procenta. Její tržní podíl se ale od počátku roku mírně snížil na 4,2 procenta.

Volkswagen stále vede

Nejprodávanější značkou zůstává německý Volkswagen. 

Sesterská značka Škody z koncernu Volkswagen Group zaznamenala nárůst registrací o 5,4 procenta na více než 148 tisíc vozů a celá skupina registrovala zvýšení prodeje v EU o 5,6 procenta na téměř 305 tisíc aut.

Nejvíce z velkých výrobců posílila Renault Group, jejíž prodej stoupl o 14,9 procenta. Odbyt francouzské značky Renault meziročně posílil o patnáct procent, zatímco rumunská dceřiná firma Dacia vykázala přírůstek o 14,5 procenta.

 

Lidovky.cz, ČTK