23. srpna 2011 7:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej Sazky se rozjíždí v duchu Kellner vs. ostatní

"Tentokrát určitě padne osmička." Sportka může sázkaři vynést miliony... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Tentokrát určitě padne osmička." Sportka může sázkaři vynést miliony... | foto: Lidové noviny

PRAHA Výběrové řízení na nového majitele Sazky začíná. Tím by mohl být Petr Kellner, ale i přítel exšéfa Sazky Aleše Hušáka Martin Ulčák. Insolvenční správce loterijní firmy Josef Cupka odstartoval výběr v pátek, vítěz by měl být znám už za necelých šest týdnů.

Kdo se stane novým majitelem Sazky? Ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Favoritem je Kellnerova skupina PPF. "Nabídku pravděpodobně podáme společně se společností KKCG," potvrdil LN mluvčí PPF Alexej Bechtin. Tyto dvě skupiny jsou zároveň největšími věřiteli Sazky.

INFOGRAFIKA

PPF a KKCG musí ale stejně jako další uchazeči splnit podmínky. Ty jsou poměrně drastické. Vítězi tendru totiž hrozí pokuta 1,5 miliardy, pokud se mu do pěti měsíců nepodaří získat souhlas antimonopolního úřadu, popřípadě kompetentních evropských orgánů v případě zahraničního investora. To de facto z kola vyřazuje dosud urputného bojovníka o Sazku skupinu Penta, protože ta má vlastní loterii.

Penta nad podmínkami tendru zuří, a proto se dosud nerozhodla, zda nabídku vůbec podá. Podle informací LN je však ve hře varianta, že by se Penta znovu spojila se svým někdejším spojencem v boji o Sazku, E-Investem Martina Ulčáka. Hovoří se i o možné účasti holdingu Synot.

Správce Cupka nevylučuje, že se do tendru přihlásí i zahraniční investor. "Sazka je velká firma v oboru, o jejím konkurzu určitě zahraniční konkurence ví," prohlásil.

"Vzhledem k daným podmínkám, které nemají obdobu, pochybujeme, že do toho někdo ze zahraničí půjde," řekl LN mluvčí Penty Martin Danko.

Možná nevyhraje nikdo
Podle mluvčí Sazky Lenky Tiché je také možné, že Cupka žádného vítěze nevybere. A to v případě, že by nabídku podal jen jeden uchazeč a cena by byla příliš nízká. Podle odhadu poradenské firmy Ernst & Young je hodnota loterijní společnosti 3,58 miliardy korun.

Sazka bude prodána jako celek jednou smlouvou. Největším lákadlem pro zájemce je loterie Sportka, díky níž si Sazka stále drží dominantní postavení na trhu. Sazka však vlastní řadu dalších nemovitostí a pozemků po celé zemi.

Stavba s největší hodnotou, O2 arena, ale součástí prodeje nebude. Vlastní ji totiž společnost Bestsport, ve které má Sazka jen 0,02 procenta. Její stavba je přitom hlavním důvodem zadlužení a současné situace Sazky. Pokud jde o Bestsport, ten se nyní nachází v insolvenci, jeho majetek se bude případně řešit zvlášť.

A co se stalo s někdejším generálním ředitelem Sazky Hušákem? Ten se teoreticky může do tendru přihlásit prostřednictvím nějaké firmy také. Oficiálně je však ještě pořád předsedou představenstva společnosti.

Z této pozice však už nemá na chod Sazky vliv, protože ji ovládá věřitelský výbor a správce. Český svaz tělesné výchovy, který je majoritním akcionářem Sazky, se jej dnes pokusí na valné hromadě firmy odvolat. Podle šéfa svazu Pavla Kořana se na tomto bodě akcionáři shodují.

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR ÚDRŽBY VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč