23. srpna 2012 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pastelkovné je zrušené, prodejci školních potřeb si teď mnou ruce

Školní potřeby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školní potřeby - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Do zahájení nového školního roku sice ještě zbývají necelé dva týdny, někteří obchodníci už nyní ale evidují vyšší útraty rodičů za školní potřeby než loni. Prodej školních potřeb by letos podle obchodníků mohlo příznivě ovlivnit rozhodnutí ministerstva školství zrušit příspěvek na pomůcky pro prvňáčky, kvůli kterému budou muset rodiče zřejmě sáhnout hlouběji do svých peněženek.

"Prodeje školních potřeb jsou nejvyšší právě v těchto dnech. Nejvíce se prodávají školní batohy s motivy oblíbených dětských postav. Rodiče za školní vybavení utrácejí v průměru o deset procent více než loni," sdělila mluvčí internetového obchodu Mall.cz Michala Gregorová.

Školní potřeby nezdražily, řetězce chystají slevy

Také podle mluvčího hypermarketů Globus Libora Tomáše poptávka po školních potřebách rychle roste a nejvíce na odbyt jdou nyní školní batohy a kufříky. "Díky zrušení pastelkovného očekáváme zvýšení zájmu zákazníků zejména o psací potřeby," podotkl Tomáš. Rodiče totiž letos budou muset prvňáčkům pořídit i ty pomůcky, které v předchozích letech ve velkoobchodech nakupovaly školy. Obchodní řetězec Tesco předpokládá, že poptávka bude kulminovat v samém závěru srpna.

ČTĚTE TAKÉ:

Obchodníci shodně tvrdí, že školní potřeby letos nepodražily. Rodiče mohou při jejich nákupu ušetřit až stovky korun, jelikož obchodní řetězce zlevní vybrané pomůcky o několik desítek procent. Hypermarkety Globus plánují slevy v rozmezí od 20 do 50 procent, prodejny Albert školní sortiment zlevní až o 50 procent a stejnou výši slev připravuje i obchodní řetězec Tesco.

Útraty žáků a studentů za školní potřeby před začátkem roku:

  • Žáci ZŠ: kolem 1000 Kč
  • Studenti SŠ: 2000 Kč
  • Studenti VŠ: až 5000 Kč

Největší zájem mají zákazníci v obchodech tradičně o pomůcky, které školy na konci předchozího školního roku dají na seznam. "Rodiče tak především nakupují běžné pomůcky, jako jsou pera, tužky, pastelky, pravítka, obaly, vodovky, tempery a štětce. Školní výbavu do první třídy lze pořídit v průměru již od 1500 korun," podotkl nákupčí papírenského zboží společnosti Tesco Anton Čižmárik.

Při nákupu školních potřeb Češi více přemýšlejí

Češi podle prodejců školní pomůcky pečlivě vybírají. "Zajímavostí je, že nad výběrem školních potřeb tráví zákazníci více času, než je tomu u průměrného nákupu, a to asi o 20 procent. Oproti loňsku si také nákup více rozmýšlejí, při první návštěvě nakoupí 70 procent rodičů, zatímco loni to bylo přes 90 procent," podotkla Gregorová.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz