Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej stíracích losů nadále roste. Mezi klienty přibývají muži, největší zájem je v období Vánoc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Tržby z prodeje stíracích losů v Česku i nadále rostou, meziročně až o desítky procent. Zatímco před několika lety mezi klienty výrazně převažovaly ženy nad muži, nyní se poměr vyrovnává.

Největší zájem o stírací losy je v období Vánoc, v poslední době rostou prodeje také například na Valentýna nebo MDŽ. Vyplývá to z odpovědí sázkových společností, které oslovila. Největšími prodejci stíracích losů v Česku jsou firmy Sazka a Tipsport.

„Růst prodejů pokračuje. Loňský rok jsme měli rekordní, meziročně tato kategorie vyrostla o 40 procent. Prodeje v období Vánoc jsou násobně vyšší než v průběhu roku. Zároveň zaznamenáváme zajímavý sezonní nárůst s našimi losy Prázdniny,“ uvedl ředitel úseku loterií Tipsportu Jan Havel.

Podle mluvčího Sazky Václava Friedmanna rostou v předvánočním období tržby z prodeje stíracích losů proti dlouhodobému průměru až pětinásobně. „Tomu přizpůsobujeme i nabídku speciálních vánočních emisí. Kromě Vánoc jsou vysoké tržby například na Valentýna, ale také u příležitosti Mezinárodního dne žen. Z našich průzkumů vyplývá, že karafiát nahradil stírací los v 90 procentech případů,“ doplnil Friedmann.

Podle něj se v posledních letech téměř vyrovnal poměr mezi ženami a muži, kteří stírací losy kupují. „Ještě před pěti lety byla tato kategorie vyhledávána především ženami. Odpovídaly tomu i emise jako Čtyřlístek, Diamant, Štěstí nebo horoskop. Aktuálně už muži tvoří 40 procent zákazníků. Baví je zejména losy z rodiny Rentiér nebo Prase v žitě,“ uvedl dále Friedmann.

Sazka momentálně nabízí 31 druhů stíracích losů, Tipsport 22. Maximální výhra je u Sazky 15 milionů korun, u Tipsportu 13 milionů. „U těchto losů je atraktivní, že jde o takzvané okamžité loterie, kdy se výhru dozvíte hned. Navíc v porovnání s číselnými loteriemi mají losy i výrazně vyšší možnost výhry,“ podotkl mluvčí Tipsportu Václav Sochor.

Celková pravděpodobnost výhry se u stíracích losů pohybuje zpravidla mezi 1:3 až 1:4. „U vánočních losů je pravděpodobnost 1:2 a například los Milionové překvapení měl pravděpodobnost výhry 1:1,000009,“ uvedl Friedmann. Například ve Sportce je pravděpodobnost nejnižší výhry v pátém pořadí 1:28. „Přitom platí, že čím dražší los si koupíte, tím máte větší šanci na výhru a samozřejmě se také zvyšují hodnoty výher,“ doplnil Sochor.

Ministerstvo financí evidovalo statistiky o tržbách z prodeje stíracích losů samostatně v letech 2012 až 2016. V tomto období vzrostly z 0,44 miliardy korun na 2,59 miliardy, tedy téměř šestinásobně. V roce 2016 měly na celkovém objemu sázek podíl 1,3 procenta.

Za loňský rok jsou k dispozici statistiky, ve kterých stírací losy spadají do kategorie loterie, kam dále patří například Sportka. Objem sázek v loteriích meziročně vzrostl o 17 procent na 14,5 miliardy korun. Jejich podíl na celkových sázkách se mírně zvýšil na 5,8 procenta. Téměř dvě pětiny připadaly na automaty, následovaly kurzové sázky s podílem 28 procent.

První stírací los na českém trhu vydala v roce 1989 Sazka. Měl název Spartakiádní los, celkem jich bylo vydáno deset milionů s jednotlivou cenou deset korun. „Nejúspěšnějším losem v historii Sazky byla Tutovka v devadesátých letech. Celkem se ho prodalo v devíti etapách 182 milionů kusů za více než 2,3 miliardy korun,“ dodal Friedmann. Tipsport nabízí stírací losy od roku 2012.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...