15. listopadu 2013 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tablety válcují trh, hitem Vánoc budou přístroje pro děti

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab | foto: Reuters

PRAHA Prodej počítačových tabletů na českém trhu se za tři čtvrtletí meziročně ztrojnásobil na zhruba 370.000 kusů. Důvodem je především pokles ceny i větší výběr cenově dostupných modelů u značkových výrobců. Vyplývá to z informací prodejců. Předvánočnímu prodeji by měly pomoci i nové tablety pro děti.

Zvyšující se zájem je dán například také tím, že průměrná cena tabletů na internetu klesla o pětinu," uvedl ředitel nákupního rádce Heureka.cz Tomáš Braverman.

Tablet Sony Xperia Z.

Tablet Sony Xperia Z.

Celkové prvenství si na tabletovém trhu drží Samsung s více než čtvrtinovým podílem. Jihokorejský výrobce a další značky připravily o podíl loni dominantní Apple, kterému před rokem patřily dvě pětiny trhu a letos jen desetina. Za druhým iPadem od Apple následují značky GoClever a Prestigio.

Americká softwarová společnost Microsoft představila novou generaci svého počítačového tabletu Surface 2.

Americká softwarová společnost Microsoft představila novou generaci svého počítačového tabletu Surface 2.

Podle internetového obchodu Mall.cz se loni i letos nejvíc tabletů prodá v cenové kategorii okolo 3500 Kč. Téměř tři čtvrtiny prodaných tabletů jsou s cenou do zhruba 6000 korun.

Notebooky už lidé nechtějí

"Nejpopulárnější jsou sedmipalcové tablety. Perličkou jsou dětské tablety, které jsou letošní novinkou. Je to vlastně dospělý tablet s dětskou nástavbou, takže ho může používat celá rodina," uvedla mluvčí Mall.cz Michala Gregorová. Druhou nejpopulárnější kategorií jsou desetipalcová zařízení.

Poptávka po tabletech se projevuje v poklesu zájmu o notebooky. Prodej notebooků ve druhém čtvrtletí klesl o 15 procent a klesal již čtvrté čtvrtletí v řadě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz