5. ledna 2012 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej tepla se kvůli počasí snížil o desetinu

Moderní, spolehlivé a elegantní termostatické radiátorové ventily Danfoss RA 2000  vám i v budoucnu zaručí komfortní vytápění a optimální účinnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderní, spolehlivé a elegantní termostatické radiátorové ventily Danfoss RA 2000 vám i v budoucnu zaručí komfortní vytápění a optimální účinnost. | foto: Danfoss

PRAHA Nadprůměrné teploty během současné topné sezony, která trvá od září do května, snižují spotřebu tepla. Od září do konce prosince klesl prodej tepla o deset procent proti normálu.

Sdělil to mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann. Propad spotřeby podle něj může pokračovat i v dalších měsících.

"Pokud nedojde k významnému ochlazení v dalších měsících, budeme na tuto topnou sezonu možná vzpomínat jako na jednu z nejteplejších za poslední desetiletí," uvedl Kaufmann.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro teplárny znamená teplá zima nižší tržby z prodeje tepla, ale také nižší náklady na spotřebované palivo. Teplárny letos zvedají ceny kvůli zvýšené sazbě DPH z deseti na 14 procent. Do cen promítají také dražší uhlí a plyn.

Kaufmann neočekává, že by příští měsíce stačily vynahradit nižší prodeje tepláren na začátku topné sezony. Desetiprocentní pokles prodeje tepla podle něj platí při srovnání s dlouhodobým normálem. "Oproti podstatně chladnějšímu srovnatelnému období předloňského roku je ale propad samozřejmě podstatně větší," dodal.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu byl rok 2011 teplotně nadprůměrný. Loni byly teploty celkově o 0,8 stupně Celsia vyšší než průměr z let 1971 až 1990.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!