27. dubna 2010 12:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej užitkových vozů v EU poprvé za téměř dva roky stoupl

Nákladní automobil s hybridním pohonem od firmy DAF je k vidění na mezinárodním veletrhu Autotec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní automobil s hybridním pohonem od firmy DAF je k vidění na mezinárodním veletrhu Autotec. | foto: ČTK

BRUSEL Evropský trh s užitkovými vozidly v březnu vykázal první nárůst za téměř dva roky. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) dnes oznámilo, že prodej užitkových automobilů v Evropské unii se v březnu meziročně zvýšil o 8,8 procenta na 186.469 vozů. V celém prvním čtvrtletí však prodej klesl o 1,3 procenta na 431.454 vozů.

Březnový nárůst prodeje je odrazem hospodářského oživení. Podílel se na něm ale také vyšší počet pracovních dnů ve srovnání se stejným loňským obdobím. Prodej byl navíc o 27 procent nižší oproti předkrizové úrovni z března 2008, napsala agentura Reuters.

Trhy s nákladními automobily v Evropě a Severní Americe loni utrpěly nejvýraznější propad za několik desetiletí, protože světová finanční krize ukončila několikaleté období levných úvěrů na nákup vozidel a způsobila hospodářský útlum po celém světě. Zájem o nákladní vozy je považován za ukazatel ekonomického vývoje, protože je spojen se situací v mezinárodním obchodu.

V poslední době se poptávka po nákladních automobilech díky hospodářskému oživení stabilizuje. Švédská společnost Volvo předpokládá, že trh s nákladními vozy v Evropě letos stoupne o zhruba desetinu. Volvo je druhým největším výrobcem nákladních vozů na světě po německém konkurentovi Daimler. Ten minulý měsíc uvedl, že v letošním roce očekává oživení celosvětové poptávky po nákladních vozech.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?