22. prosince 2017 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodejcům zlata před Vánocemi stouply obchody o desítky procent

Zlaté cihly (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlaté cihly (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

PRAHA Hlavním prodejcům investičního zlata v Česku letos před Vánocemi meziročně vzrostl objem prodejů až o desítky procent. Výrazně vyšší zájem je i o další drahé kovy, jako je stříbro či platina. Vyplývá to z vyjádření firem pro ČTK. Důvodem je vedle náboženských svátků také pokles jejich ceny.

„Předvánoční tržby z prodejů zlata a stříbra na českém trhu meziročně vzrostly zhruba o třetinu. Vedle zlata lidé objevují i stříbrné slitky. Trojnásobně narostly prodeje platiny, jejíž cena je nyní příznivá, řekl předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Brůna.

U společnost Zlaťáky.cz se meziroční nárůst v nákupech a poptávce po investičním zlatu a stříbru v předvánočním období pohybuje mezi 10 až 15 procenty. Proti únoru, březnu či srpnu, kdy poptávka byla nižší, jde v nyní až o stoprocentní nárůst. „U investiční platiny jsme zejména na přelomu listopadu a prosince zaznamenali až desetinásobný růst poptávky z důvodu propadu ceny platiny na burze a informacím o omezené produkci v dolech v Jihoafrické republice, Rusku a Kanadě,“ upozornil obchodní ředitel Jaroslav Křůpala.

Listopadové a prosincové prodeje investičního zlata akciové společnosti Zlato stouply opět dvojciferně. Analytik společnosti David Marášek připomněl, že zlato má tendenci ke konci roku a na začátku nového silně posilovat. Důvodem je podle něj zvýšená poptávka po fyzickém zlatě z náboženských svátků, tedy Vánoce, Chanuka, ale zejména Čínský nový rok, jež připadne na 16. února. Letos ceně zlata paradoxně pomáhá to, že americká centrální banka zvýšila úrokové sazby.

Česká mincovna v měsíčním porovnání eviduje o 30 procent vyšší zájem o zlato a zlaté mince, které zákazníci věnují jako dárek pod stromeček. Letos je tu podle mluvčího firmy Jaroslava Černého navíc další fenomén, a to je spoření do zlata. U něj se v porovnání s předchozím měsícem registrovalo o 83 procent více zákazníků, dodal.

Proti běžným měsícům v tomto roce je zájem o nákup zlata a stříbra u Gloden Gate před Vánoci více než dvojnásobný. Zatím prodala o 23 kilogramů zlata více než v listopadu. Na vyšších prodejích se podepisuje také pokles ceny na začátku prosince až k 1240 dolarům za unci. Dnes se cena pohybuje okolo 1264 dolarů. Pro korunového investora do zlata jsou tyto ceny příznivé i díky posilující koruně a oslabujícímu dolaru. „Nejoblíbenějším vánočním dárkem je zlatý slitek Valcambi podobající se tabulce čokolády, který se skládá z jednogramových certifikovaných slitků, které lze odlamovat. Slitky kupují nejčastěji prarodiče pro svá vnoučata, je to osobnější dárek než peníze v obálce,“ uvedl Brůna.

Golden Gate CZ prodává zlato i za bitcoiny. Zatím takto nakoupilo několik investorů, kteří vybírají zisky z kryptoměn a reinvestuji je do aktiv jako jsou drahé kovy, kde je větší stabilita ceny a budoucí perspektiva růstu.

Drahé kovy podle průzkumu agentury NMS za poslední rok považuje za výhodnou investici 15 procent Čechů. Fyzicky je vlastní pět procent lidí. Ještě před dvěma lety to však podle statistik Golden Gate CZ byla pouze dvě až tři procenta. Téměř třetina lidí se podle průzkumu obává poklesu hodnoty peněz. Naopak 43 procent lidí se o své úspory zatím nebojí.

ČTK