22. března 2013 17:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodejní praktiky Applu: Evropská komise řeší neoficiální stížnost

Prodejna společnosti Apple v San Francisku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejna společnosti Apple v San Francisku | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise obdržela informace o možném porušování antimonopolních pravidel při prodeji populárních telefonů iPhone a tabletů iPad americké společnosti Apple. Oznámil to v pátek mluvčí komise.

Dodal, že evropští regulátoři situaci na trhu sledují.

"Komise byla upozorněna na prodejní praktiky Applu u zařízení iPhone a iPad. Nebyly však podány žádné oficiální stížnosti," řekl mluvčí. "Vývoj na tomto trhu aktivně sledujeme. Samozřejmě zakročíme, pokud se objeví známky porušování pravidel hospodářské soutěže na úkor spotřebitelů," dodal.

"Smlouvy jsou správné"

Podle zdrojů agentury Reuters obdržela komise neoficiální stížnosti od několika telekomunikačních operátorů. Stížnosti se údajně soustředí na podmínky dohod s Applem. "Apple trvá na určité úrovni dotací a marketingu," uvedl jeden ze zdrojů.

ČTĚTE VÍCE:

Apple však jakékoliv pochybení v tomto směru odmítá. "Naše smlouvy plně odpovídají zákonům v místech našeho podnikání, včetně EU," uvedla mluvčí Applu. Americká společnost byla již před necelými třemi lety v EU vyšetřována kvůli obchodním praktikám souvisejícím s telefony iPhone, upozornila agentura Reuters.

Společnost Apple ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila celosvětový prodej telefonů iPhone o 29 procent na 47,8 milionu kusů. Prodej tabletů iPad stoupl dokonce o 49 procent na 22,9 milionu kusů. Přístroje iPhone a iPad se podle agentury Reuters podílejí zhruba polovinou na celkových tržbách podniku.

Lidovky.cz, ČTK