Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Produkce českého masa vzrostla, poprvé po 11 letech poklesu

„Nikde jsem neviděl pást se krávy. Nechápal jsem proč. Ale čím víc jsem hledal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Nikde jsem neviděl pást se krávy. Nechápal jsem proč. Ale čím víc jsem hledal... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Produkce masa v České republice po 11 letech poklesu loni meziročně vzrostla o 0,8 procenta na 451 186 tun. Snížila se jen okrajová produkce koňského a kozího masa, u ostatních druhů byl nárůst. Mléka vykoupeného od českých zemědělců loni meziročně přibylo 1,3 procenta na 2,35 miliardy litrů. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Produkce masa i nákup mléka se loni snížily jen v prvním čtvrtletí, v dalších třech už rostly. Ve čtvrtém čtvrtletí se výroba masa zvýšila o 1,2 procenta na 115 244 tun, nákup mléka stoupl o 3,3 procenta na 576 milionů litrů.

„V loňském roce došlo po dlouhé době k mírnému navýšení stavu prasat i drůbeže. Takže produkce masa kopíruje tento vývoj. Já si myslím, že jsme konečně narazili na to pomyslné dno,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Zemědělci, kteří v současnosti zvířata chovají, do nich investovali velké částky a nemůžou si dovolit chov ukončit. Nelze tak podle Pýchy předpokládat další snížení stavů.

Chov drůbeže narůstá díky levnému masu i jeho rychlé přípravě

Produkce vepřového, která obnáší víc než polovinu celkové výroby masa v Česku, se loni zvýšila o 0,7 procenta na 235 991 tun. U hovězího a telecího byl nárůst 1,1 procenta, u drůbežího o 0,8 procenta a v případě jehněčího o 15,1 procenta.

Produkce drůbežího masa roste poslední dva roky. „Na zvýšení se podílela hlavně stagnace cen a také vysoká poptávka po tomto druhu masa vzhledem hlavně k jeho cenovým relacím vůči ostatním druhům masa a také k rychlé kuchyňské úpravě,“ uvedl Radek Melichar z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni klesly o 1,3 procenta a prohloubil se schodek zahraničního obchodu s vepřovým. Zahraniční obchod s živými prasaty za období od prosince 2013 do loňského listopadu byl ale v přebytku.

Za pokles cen může embargo na potraviny z Ruska

Loni klesly také ceny producentů jatečných kuřat o 3,5 procenta, telat o 13 procent, krav o 4,3 procenta a jalovic o 0,9 procenta. U býků naopak ceny výrobců vzrostly o 0,8 procenta. U drůbežího i hovězího stejně jako u vepřového převažoval dovoz nad vývozem.

Pokles cen je podle Pýchy způsoben embargem na dovoz potravin ze strany Ruska. „Na trhu vznikl přetlak, mléko také šlo dolů. Je předpoklad, že cena nebude růst v nejbližší době, pokud se nezmění něco ve vztahu k Rusku,“ dodal.

Dovezené vepřové maso pocházelo loni hlavně z Německa, Španělska a Polska, drůbeží z Polska, Brazílie a Maďarska a hovězí maso se nejčastěji dováželo z Polska, Nizozemska a Německa.

PSALI JSME:

U mléka průměrná cena u zemědělců loni vzrostla o 13,1 procenta na 9,50 koruny za litr. Nejnižší byla v prosinci a nejvyšší v dubnu. V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky výrazně převyšoval vývoz nad dovozem.

„Zahraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky vykazuje dlouhodobě kladné saldo zahraničního obchodu, avšak z pohledu jednotlivých mlékárenských komodit neustále sílí dovozy sýrů a tvarohů, které vykazují silně záporné saldo zahraničního obchodu. Jejich dovoz představuje již cca 67 procent podílu domácí výroby sýrů a tvarohů,“ dodal Melichar.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...