30. července 2015 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Produkce masa v Česku klesla, nákup mléka stoupl

Kuřecí řízky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřecí řízky - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Produkce masa v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, nákup mléka naopak o 4,7 procenta stoupl. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců proti loňsku většinou klesly, pouze u jatečného skotu byly vyšší. U mléka a jatečných prasat se ceny propadly o více než desetinu.

Loni výroba masa za celý rok vzrostla po 11 letech poklesu o 0,8 procenta. V prvním čtvrtletí letošní roku také stoupla, a to o 1,1 procenta. Na nynějším obratu k poklesu na 113.701 tun se podepsal hlavně propad produkce vepřového, která se ve druhém čtvrtletí meziročně snížila o 4,4 procenta na 57 959 tun. Výroba hovězího a telecího naopak stoupla o 3,5 procenta na 16.738 tun a produkce drůbežího vzrostla o 3,6 procenta na 38 960 tun.

Výrazný pokles proti loňsku zaznamenala výroba skopového a kozího masa, a to o téměř polovinu. Produkce tohoto masa je ale výrazně nižší než u ostatních kategorií. Ve čtvrtletí činila produkce skopového a kozího 33 tun.

Ceny mléka klesly

Mlékárny nakoupily od tuzemských producentů zhruba 627,95 milionů litrů mléka, což bylo meziročně o 4,7 procenta více. Ceny zemědělských výrobců mléka ale meziročně klesly o 16,6 procenta. Výrobci prodávali mléko jakostní třídy Q, pod kterou spadá většina produkce, za průměrnou cenu 8,15 Kč za litr.

Ceny zemědělských výrobců se snížily také u některých jatečných zvířat. U jatečných kuřat meziročně klesly o 0,2 procenta a jatečných prasat o 12,6 procenta. Zvýšily se naopak u jatečného skotu, a to o tři procenta.

ČTK