Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prohibice by mohla skončit až v pondělí, říká Bendl

Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Bruselští úředníci chtějí konzultovat další opatření české vlády k otevírání trhu s alkoholem. K dosavadním tezím zásadní výhrady nevznesli. Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) je ve hře možnost, že dnes přijatá opatření budou mít odloženou platnost. Vzhledem k pátečnímu státnímu svátku by mohla vejít v platnost třeba až v pondělí, řekl.

Několik dnů by podle něj výrobci a distributoři mohli využít k přípravě na návrat na trh, do té doby by také měla vzniknout "kuchařka" přesně popisující například požadavky na dokumenty pro dokládání původu alkoholu.

Budeme dále jednat s Evropskou komisí

Mezitím by se vedla také další jednání s Evropskou komisí. I když by si výrobci přáli co nejrychlejší návrat do obchodů, podle Bendla dobře vědí, že ze strany EK hrozilo i uzavření trhu až do poloviny listopadu.

ČTĚTE TAKÉ:

Brusel vznesl přání a zároveň nabídku distribuovat informace o opatřeních na českém lihovém trhu do dalších zemí EU, uvedl ministr. Evropská komise dnes informovala, že Česko má plné právo rozhodnutí učinit. Mluvčí komise Frédéric Vincent ale také sdělil, že se EK s českými úřady dohodla, že jakékoli nové opatření přijímané českou vládou by mělo být nejprve EK posouzeno. Úředníci ministerstva zemědělství jsou podle Bendla s Bruselem v kontaktu každý den.

Prázdné regály v Bille rychle nahradil nový alkohol

Prázdné regály v Bille rychle nahradil nový alkohol

Experti zainteresovaných ministerstev budou až do poslední chvíle před večerním zasedáním vlády připravovat podklady pro rozhodování kabinetu. Návrhy opatření, která mají zajistit bezpečnost trhu po metylalkoholové aféře, připravují v různých variantách. Až na půdě Strakovy akademie členové vlády rozhodnou o definitivní podobě návratu lahví s tvrdým alkoholem na pulty obchodů a do restaurací.

Ministerstvo financí podle Ladislava Minčiče nyní například pracuje na odhadu výše ztráty státní pokladny, pokud stát bude za vylitý alkohol s dokladem o koupi vracet spotřební daň, jak navrhl premiér Petr Nečas (ODS).

V názoru, jak se má nakládat s alkoholem v různém stupni prodeje, se ministerstvo financí v případě maloobchodu kloní k tomu, že by obchodníci mohli nabízet i lahve se starými kolky, když budou mít prohlášení o původu použitého lihu. Tomu, že by se překolkovávaly lahve i v maloobchodu, není podle náměstka nakloněna ani celní správa.

Restaurace a obchody dostanou 60denní lhůtu na sehnání dokladů o nezávadnosti

Už podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví dostanou restaurace a obchody na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, zřejmě 60 dní. Zbytek by měli obchodníci zničit. Za zlikvidovaný alkohol by mohli podle dosavadních úvah požadovat vratku už zaplacené daně.

ČTĚTE DÁLE:

Do prodeje bude moct jít také nově vyrobený alkohol s novými kolky a "rodokmenem", který prokáže jeho nezávadnost. Spolu s uvolněním prodeje plánuje ministerstvo zdravotnictví uvolňovat také export alkoholu do zahraničí. Pro velkoobchod by mohlo platit, že alkohol bude stažen do centrálních skladů obchodních řetězců a tam bude po dohodě s výrobci překolkován.

Vzkaz od trafikantky pro kolegyni, Beroun.

Vzkaz od trafikantky pro kolegyni, Beroun.

Otevřené lahve v restauracích bude zřejmě třeba zlikvidovat. V případě drahých zahraničních destilátů, někdy unikátního charakteru, ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předpokládá, že je obchodníci nechají laboratorně zkontrolovat.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.