Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prohibice nic neřeší, ať zmizí jen nebezpečné značky, žádají výrobci

Zleva generální ředitel společnosti Brown - Forman Czech & Slovak Republics Jan Kalina, generální ředitel společnosti Remy Cointreau Czech Republic Jiří Štětina, generální ředitel společnosti Jan Becher-Karlovarská Becherovka Anthony Schofield a generální | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva generální ředitel společnosti Brown - Forman Czech & Slovak Republics Jan Kalina, generální ředitel společnosti Remy Cointreau Czech Republic Jiří Štětina, generální ředitel společnosti Jan Becher-Karlovarská Becherovka Anthony Schofield a generální | foto: ČTK

PRAHA Unie výrobců a dovozců lihovin odmítá dosavadní vládní prohibiční opatření, která podle ní žádným způsobem neřeší problém s otravami metanolem. Unie odmítá i nové kolky a tzv. rodné listy pro lihoviny. Výrobci alkoholu naopak navrhují vládě, aby stáhla z prodeje všechny značky, ve kterých byla nalezena zvýšená hladina metanolu.

"Veškeré tyto produkty jsou prezentovány na webových stránkách ministerstva zdravotnictví a měla by být přijata opatření, aby se žádná z těchto značek na trhu nevyskytovala," uvedl viceprezident unie Vladimír Darebník.

Výrobci lihovin požadují také zrušit zákaz prodeje výrobků, které prošly kontrolou výrobních šarží, a tím současně umožnit obnovení exportu. Naopak u nedohledatelných lihovin doporučuje unie prodej zakázat.

ČTĚTE TAKÉ:

Prohibiční opatření vlády jsou prý bezprecedentní a způsobují nevratné škody nejen na reputaci českých výrobců lihovin.

Dosavadní opatření vlády, která zakázala prodej a vývoz lihovin s vyšším než 20procentním obsahem alkoholu, prý primárně postihuje pouze legální a renomované výrobce, neřeší současnou situaci a paradoxně vytváří sekundární rizika se všemi jejich důsledky.

Vláda připomínky vyplní, tvrdí Bendl

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) poznamenal, že očištění trhu je složitá záležitost. "Pracuje na tom tým expertů. Vláda od nás očekává, že příští týden předložíme jasný návod. Sami na tom máme zájem," řekl novinářům.

Jeho vládní kolega a šéf resortu zemědělství Petr Bendl (ODS) reagoval na výhrady lihovarníků připomínkou, že vláda vlastně jejich výhrady plní.

"Říkají: stáhněte nebezpečný alkohol. Ten byl stažen. Byl stažen veškerý, protože chceme na trh pustit pouze ten, který má doklad o svém původu. To je druhý bod jejich požadavků," poznamenal. Vláda tak podle něj říká totéž, co lihovarníci.

ČTĚTE TAKÉ:

Kabinet už ve středu rozhodl o uvolňování prohibice. Nově vyrobený alkohol by se mohl začít vracet do obchodů a restaurací poté, co by měl "rodný list" s informacemi o svém původu, výrobě a distribuci a také nové kolky. Vyhlášku o nich už podepsal ministr financí Miroslav Kalousek.

Veškeré požadované postupy ohledně vybavení každého výrobku tzv. rodným listem s novými parametry jsou podle unie pouze zdvojením již existujícího systému, který všechny výrobci lihovin mají zaveden již několik let.

"Já si ani ten proces certifikace nedovedu představit. Ani nevím, jestli by nevznikala bariéra proti evropskému právu, protože okamžitě nás napadnou, že ČR vytváří prodejní obchodní bariéru proti volnému pohybu zboží," uvedl ředitel společnosti Global Spirits Tomáš Otta.

Becherovka: Kolky problém neřeší

Podle ředitele společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Antonyho Schofielda navíc kolky žádným způsobem neřeší nynější problém. "Kolků se může zmocnit kdokoli. Používání kolků je velmi zastaralé a kolky jako takové nemají žádný význam a žádnou hodnotu," řekl Schofield.

ČTĚTE VÍCE:

Zavádění nových, zvláštních postupů do standardní mezinárodní praxe tak podle lihovarníků může způsobit problémy s uznáním původu českého zboží v rámci legálního mezinárodního obchodu. "Tato prohibice také vážně poškozuje pověst českého průmyslu a ČR jako takové," uvedl Schofiel.

Problémem v ČR je podle něj především černý trh s alkoholem. "Černý trh tady představuje 25 až 30 procent trhu s alkoholem, v ostatních zemích EU to je méně než deset procent. To je ten problém, na který by se vláda měla zaměřit a ne na naše značky," dodal Schofield.

Ztráty rostou do desítek milionů

Prohibice a zákaz vývozu lihovin na české výrobce tvrdě dopadají. Pro Karlovarskou Becherovku je podle jejího ředitele devastující. Firma zatím zastavila výrobu na dva dny.

"My jsme plánovali na příští týden výrobu na export. To opatření, které bylo vyhlášeno včera (ve čtvrtek), bude mít samozřejmě pro nás konsekvence. Naše zaměstnance s novými opatřeními seznámíme v pondělí ráno," dodal provozní šéf likérky Vladimír Darebník.

Pokud by prohibiční opatření trvala několik měsíců, byl by dopad na hospodářské výsledky likérek i zaměstnanost v regionech drtivý, uvedl Tomáš Otta. Krátkodobé ztráty na tržbách v řádu dnů zatím počítají velcí výrobci lihovin v desítkách milionů korun.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...