22. září 2009 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pronájem metru2 Na Příkopě spadl na 50 tisíc, ceny klesají po celém světě

Ulice Na Příkopě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ulice Na Příkopě | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražská ulice Na Příkopě letos na světovém žebříčku nejdražších nákupních ulic pro obchodníky klesla z 20. na 22. místo, pronájem maloobchodních ploch je zde však stále nejdražší ve střední Evropě. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Cushman & Wakefield, podle kterého více než polovina světových prestižních nákupních tříd letos kvůli hospodářské krizi vykázala pokles nájmů.

Za metr čtvereční prodejní plochy obchodníci v ulici Na Příkopě podle letošního průzkumu ročně zaplatí 1980 eur (zhruba 50.000 korun), zatímco loni to bylo 2160 eur (54.000 korun). První pozici letos opět uhájila 5th Avenue v New Yorku, kde nájem metru čtverečního vzrostl z loňských 12.612 eur (asi 317.000 korun) na průměrně 13.027 eur (328.000 Kč).

"Cenová hladina nájmů na exponovaných místech v centru Prahy odolává celosvětovému poklesu, ale je nutno podotknout, že se stále zmenšuje počet obchodních jednotek, za které jsou nájemci ochotni platit nezměněné nájemné," sdělil dnes Jan Kotrbáček ze společnosti Cushman & Wakefield.

O dvě místa níž se kromě Prahy ocitla i Budapešť a obsadila s nejdražší nákupní ulicí Váci utca (1.200 euro) třicáté čtvrté místo. Varšava se s ulicí Nowy Swiat (1.008 euro) taktéž posunula v žebříčku dolů na třicáté osmé místo a pokles o tři místa zaznamenalo i centrum Bratislavy, které se umístilo na čtyřicátém druhém místě (960 euro).

Z publikace "Nejdražší nákupní ulice světa" vyplývá, že v letošním roce poklesly nájmy na hlavních nákupních ulicích nejvíce za 24 let, kdy je tato ročenka zpracovávána. Pouze v 18 % případů pak nájmy v letošním roce rostly.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…