23. března 2009 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Propad ekonomiky už připouští i ČNB

PRAHA Hrubý domácí produkt České republiky by v letošním roce mohl klesnout až o dvě procenta. Britskému ekonomickému listu Financial Times to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Ekonomika by podle něj o dvě procenta klesla v případě, že se zhorší recese v západní Evropě. Teprve před několika měsíci přitom ČNB odhadovala, že ekonomika bude letos růst tempem 2,9 procenta.

"V tuto chvíli je zde riziko zhoršení výhledu," řekl guvernér. Česká republika se podle něj nemůže vyhnout dopadům hospodářských problémů, které jsou ve světě. Tůmův odhad je mnohem pesimističtější, než je oficiální prognóza ČNB. Ta předpokládá, že ekonomika letos vykáže pokles v rozsahu 0,3 procenta.

Tůma podle FT přiznal, že centrální banka teď prognózy vývoje ekonomiky mění velmi rychle. Teprve před několika měsíci ČNB odhadovala, že ekonomika bude letos růst tempem 2,9 procenta.

Stále si vedeme lépe než zbytek střední Evropy

Navzdory horšímu výhledu si ale česká ekonomika podle Tůmy vede lépe než většina zemí střední Evropy. Hospodářskou krizi tak prý bude schopna překonat, aniž bude muset žádat o pomoc Mezinárodní měnový fond nebo jiné mezinárodní úvěrové organizace.

Představitelé Evropské unie se minulý týden setkali v Bruselu, kde se dohodli, že zdvojnásobí objem fondu na pomoc zemím, které stojí mimo eurozónu. K dispozici tak bude na tyto účely až 50 miliard eur (zhruba 1,33 bilionu Kč).

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.