20. července 2012 7:17, aktualizováno  10:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Protesty v Madridu proti škrtům se zvrhly v násilí: 26 zraněných

Na řadě míst vypukly požáry.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na řadě míst vypukly požáry. | foto: Reuters

MADRID Madrid v noci zachvátilo násilí. Španělská policie musela rozhánět bojovně naladěné zbytky demonstrantů gumovými projektily, kteří se ve čtvrtek zapojili do mohutného protestu proti vládním úsporným opatřením. Policisté zakročili v oblasti náměstí Puerta del Sol v samém centru Madridu.

Podle policejní správy se dav pokusil proniknout k budově parlamentu a strážci pořádku museli použít kromě gumových projektilů i obušky. Při potyčkách bylo zraněno 26 lidí včetně jednoho policisty, šest výtržníků policie zatkla.

ČTĚTE TAKÉ:

Na protest proti rozpočtovým škrtům a úsporám se ve čtvrtek ve Španělsku demonstrovalo na osmdesáti místech, podle médií do ulic vyšlo celkem 1,5 milionu lidí. Vláda minulý týden oznámila úsporná opatření, jimiž chce ušetřit 65 miliard eur. Odbory reagovaly výzvou k demonstracím, které nyní postihly Španělsko s rostoucí intenzitou.

Podle španělského kabinetu je země sužovaná vážnými hospodářskými problémy a musí šetřit. Škrty jsou součástí plánu rozsáhlejšího úsporného balíčku zaměřeného na snížení státní zadluženosti. Problémy mají i španělské banky, kvůli nimž Madrid musel partnery v eurozóně požádat o finanční pomoc.

Úsporná opatření

Španělský parlament včera schválil nejnovější vládní balík úsporných opatření. Ten má do konce roku 2014 snížit rozpočtový deficit až o 65 miliard eur (1,65 bilionu korun). Zahrnuje například výrazné zvýšení daně z přidané hodnoty a snížení podpory v nezaměstnanosti. 

Pro nový úsporný plán hlasovali pouze poslanci vládnoucí Lidové strany, celá opozice byla proti. Nová opatření představil zhruba před týdnem španělský premiér Mariano Rajoy.

Madrid chce výrazným prohloubením úspor vyhovět požadavkům Evropské unie, která je za to ochotna poskytnout rozsáhlou pomoc ohroženým španělským bankám. Očekává se, že pomoc v objemu až 100 miliard eur v pátek schválí ministři financí eurozóny, napsala agentura DPA.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.