17. října 2011 20:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Protesty proti cenám české operátory nebolí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Protesty uživatelů mobilních telefonů proti vysokým cenám se podle operátorů na telefonním provozu neprojevily. Protesty spočívající ve vypnutí mobilního telefonu na hodinu pořádala v posledních týdnech již několikrát skupina vytvořená na Facebooku, která má přes 100.000 příznivců.

Organizátoři však neuvádějí, kolik z těch, kterým se záměr líbí, skutečně telefon na hodinu vypne. Nejnovější protest skupina svolala dnes od 16:00 do 17:00 hodin.

ČTĚTE TAKÉ:

"V současnosti využívá mobilních služeb O2 zhruba 4,9 milionu lidí a posledního podobného protestu se zúčastnil jen nepatrný zlomek z nich. Provoz v síti tak nevybočil z normálu a předpokládáme, že ani tentokrát výraznější výkyvy nepocítíme," uvedl mluvčí Telefóniky Hany Farghali.

Podle organizátorů protestu jsou ceny mobilního volání v Česku jedny z nejvyšších v Evropě. Operátoři naopak tvrdí, že ceny jsou srovnatelné a záleží na výběru vhodného tarifu.

"Například podle Evropské komise jsou české ceny na evropském průměru. SMS v Německu například stojí 4,50, což je několikanásobně více než u nás. Rakouští operátoři zase účtují relativně vysoké aktivační poplatky, které na našem trhu nejsou," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

V Česku je kolem 13,5 milionu aktivních mobilních čísel. Tuzemští mobilní operátoři loni utržili 74,4 miliardy korun, což je o osm procent méně než o rok dřív.

ČTK, Lidovky.cz