20. října 2014 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prototyp úspěšného podnikatele: je mu 60 a pochází z Moravy

Obchodní schůzka. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní schůzka. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Úspěšní čeští podnikatelé stárnou. Podle průzkumu poradenské společnosti EY je jim nyní v průměru 60 let a podnikají nejméně od roku 2000. Na přelomu století byl přitom prototypem úspěšného podnikatele pětačtyřicátník.

Změnu popisují experti EY na základě poznatků a účastníků své soutěže Podnikatel roku.

„V době, kdy je kladen velký důraz na inovativní podnikatelský záměr a startupy, se ukazuje, že lidé stále preferují firmy se zavedenou, známou značkou, které důvěřují. Zkušeným podnikatelům a firmám se proto daří a právě oni z velké části tvoří český podnikatelský trh,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v Česku a střední a jihovýchodní Evropě.

PSALI JSME:

Z hlediska pohlaví jsou úspěšnější muži, ženy tvoří mezi účastníky všech ročníků soutěže desetinu. Podle místa narození nejvíce úspěšných podnikatelů pochází z Moravy, zejména Moravskoslezského a Jihomoravského kraji.

„Jedním z důvodů, proč z těchto dvou krajů pochází téměř 25 procent podnikatelů, je malý počet pracovních příležitosti a nutnost hledání jiného zdroje obživy a realizace,“ uvedla společnost.

Soutěž Podnikatel roku pořádá EY ve světě od roku 1986 a aktuálně se koná v téměř 60 zemích. V Česku budou známy výsledky 15. ročníku počátkem příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK