29. června 2010 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proud zdarma dostalo loni od ČEZ 25 tisíc lidí, které semlela krize

Elektrické vedení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení | foto: Shutterstock

PRAHA Více než 25 tisíc zákazníků Skupiny ČEZ, kteří se kvůli hospodářské krizi ocitli v nepříjemné situaci, čerpalo zdarma proud v hodnotě 120,4 mil. Kč. Vyplývá to z prezentace, kterou ČEZ představí na dnešní valné hromadě firmy.

Firma pro své zákazníky zdarma sjednala pojištění plateb za elektřinu v případě ztráty zaměstnání, které při pojistném plnění krylo jejich výdaje na elektřinu pro dobu 3 měsíců

Proud zdarma

Na tři měsíční zálohy zdarma zdaleka nedosáhl každý. Muselo jít o zákazníka ČEZ, který byl před ztrátou práce zaměstnán nejméně půl roku a za posledních dvanáct měsíců nebyl pro neplacení odpojen od sítě. Na úřadu práce se také musel přihlásit výhradně v období od začátku března do konce roku.

Letos už ČEZ protikrizovou nabídku neprodloužil.Zájem byl přitom veliký a nabídku využily tisíce českých domácností napojených na síť ČEZ. Od března do prosince 2009 díky tomu ušetřily 120 milionů korun ze svých rozpočtů.

"Jsou to zajímavá čísla a já osobně jsem čekal menší. Je to hodně lidí, ale nedivím se tomu, neboť elektřina je drahá a v současné době jde o významnou úlevu," komentoval již dříve úlevy Petr Novák ze společnosti Atlantik FT. Náklady jsou přitom podle něj pro energetický gigant se ziskem 50 miliard korun jen velmi malé.

Oficiálním důvodem existence kampaně byla pomoc nezaměstnaným. "Krize nejvíce postihne ty, kdo přijdou o zaměstnání. Proto jim chceme pomoci vytvořit si finanční rezervu, která jim umožní zvládnout obtížné období," komentoval v březnu spuštění projektu Daniel Beneš, výkonný ředitel ČEZ.

nevJan Nevyhoštěný

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.