12. března 2015 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodě Auto se stále daří, loni zdvojnásobila provozní zisk

Škoda Fabia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Fabia | foto: škoda

BERLÍN Spanilá jízda Škody Auto dále pokračuje. Po loňském zvýšení prodeje aut se pochlubila dalšími čísly. Provozní zisk loni narostl o 56,5 procenta na 22,3 miliardy korun, tržby pak vzrostly o 13,9 procenta na 320 miliard Kč.

Ve čtvrtek o tom informoval koncern Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka. Škoda Auto už dříve oznámila, že loni zvýšila prodej aut o 12,7 procenta na 1,037 milionu vozidel a poprvé v historii překonala milionovou prodejní hranici. 

Nejsilnějším trhem značky byla Čína, kde Škoda Auto loni prodala 281 400 vozů, což je o 24 procent více než předloni. Zvýšený prodej zaznamenala automobilka i v západní a ve střední Evropě, naopak ve východní Evropě odbyt klesl.

Výroba Škody Auto loni vzrostla o 12,6 procenta na 1,05 milionu vozidel. Podíl provozního zisku na tržbách vzrostl na 6,8 procenta z 5,1 procenta v roce 2013.

Celé skupině Volkswagen loni vzrostl provozní zisk o 8,8 procenta na 346 miliard korun. Tržby se zvýšily o 2,8 procenta na 202,5 miliardy eur a dodávky aut zákazníkům o pět procent na 10,2 milionu vozidel.

Chceme být jedničkou

Šéf koncernu Martin Winterkorn na tiskové konferenci v Berlíně zdůraznil, že skupina chce pokračovat v růstu i do budoucna a stále usiluje o to, aby se firma stala světovou jedničkou na trhu s automobily. „V roce 2015 očekáváme mírný růst dodávek vozů zákazníkům a růst obratu v závislosti na vývoji ekonomiky až o čtyři procenta,“ řekl Winterkorn.

„Chceme růst kvalitativně a ve všech ohledech se stále zlepšovat,“ uvedl dále Winterkorn. „Celkem letos uvedeme 50 novinek, nových generací vozů a vylepšených produktů,“ doplnil a připomněl v této souvislosti mimo jiné únorové představení třetí generace Škody Superb, která se začne prodávat na konci prvního pololetí.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále také na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává celosvětově přibližně 25.800 pracovníků.

Součástí koncernu jsou kromě vlajkové značky VW a Škody také Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche a Seat. Vyrábí rovněž nákladní vozy pod značkami VW, Scania a MAN a vlastní výrobce motocyklů Ducati.

ČTK, Lidovky.cz