7. února 2011 12:03, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prudký obrat: Sazce má pomoci 'nepřátelská' Penta i Ulčák

Generální ředitel Sazka Aleš Hušák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Sazka Aleš Hušák | foto: ČTK

PRAHA Sazce pomůže při řešení její hospodářské situace společnost Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Oznámil to předseda ČSTV Pavel Kořan. Penta až dosud působila v boji o Sazku jako outsider, původně usilovala o nepřátelské převzetí firmy.

Cílem je podle Kořana odvrátit hrozbu vyhlášení úpadku a zabezpečit krytí všech právoplatných závazků Sazky. Společnosti mají Sazce poskytnout prostředky k plné finanční stabilizaci, doplnil Kořan.

Vývoj kauzy Sazka

Společně s investiční skupinou Penta má zadlužené loterijní firmě z dluhů pomoci i Martin Ulčák, který stojí za společností E-Invest. Jejich dohoda má zajistit to, aby se Sazka vyhnula insolvenci. "Společnosti Sazka budou poskytnuty takové prostředky, které ji vyvedou z problémů," řekl Ulčák.

Majetková struktura Sazky by se podle dohody měnit neměla. To je obrat oproti předchozí nabídce Penty, která usilovala stoprocentní podíl v českém sázkovém gigantu.

Kdo je kdo v kauze Sazka - Marek Dospiva a Penta

Spolumajitel Penty Marek Dospiva.Marek Dospiva je jedním ze spoluvlastníků Penty, investiční skupiny, která prožívá rušné měsíce. Na konci loňského roku prodala řetězec maloobchodních prodejen Žabka, který v Česku poslední dva roky budovala. V současné době připravuje prodej dalších firem a současně bojuje o získání loterijního byznysu Sazky. Penta vlastní největšího konkurenta Sazky v oblasti sázkařského byznysu Fortunu a o převzetí svého rivala měla velký zájem.


"Obě společnosti přinesou tolik prostředků, kolik bude potřeba. Končí období diskusí o finanční nestabilitě. Sazka získává silné partnery," komentoval dohodu na tiskové konferenci Kořán. 

"I přes to, že se Sazka ocitla v krizi, jsme po všech možných jednáních dospěli k řešení, které odvrací insolvenci," doplnil Ulčák.

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval byl však narozdíl od ostatních z dohody rozpačitý. "Musí dojít ke změně majetkové struktury. Informace o dohodě s Pentou a Ulčákem jsou pro mne překvapením. Uvidíme, jak dlouho to vydrží. Nejsem si jistý, že je to definitivní řešení, tohle se bude ještě vyvíjet, " řekl Kejval pro Českou televizi.

"Já se obávám, že tisková konference potvrdila, že Sazka je ve velkých problémech. A bude trvat roky, možná desítky let, než se dluh Sazky splatí a než budou putovat peníze zase na český sport," doplnil Kejval.

Z nepřátel přátelé
Podle ředitele Sazky Aleše Hušáka vztahy s Pentou nebyly nijak růžové, ale v zájmu řešení situace k sobě obě firmy zase našli cestu. "Máme plán, že herní průmysl posuneme dopředu," uvedl Hušák. 

Aleš Hušák a Sazka

Aleš HušákŘeditelem Sazky je již od roku 1995 a této funkce se nechce za žádnou cenu vzdát. Právě on prosadil ztrátovou investici do Pražské Sazka Areny

Penta o Sazku usiluje už téměř dva roky. Šéf Sazky Aleš Hušák ji během jednání o záchraně označoval za "aktéra nepřátelského převzetí společnosti." Nyní se tak Penta stává "zachráncem", který má Sazce poskytnout prostředky k odvrácení úpadku.

"Je to kompromis - nikdy jsme neměli zájem na nepřátelské převzetí. Je to pomoc společnosti," komentoval dohodu Marek Dospiva z Penty. Penta ve svém původním návrhu chtěla 100 procentní podíl v Sazce. Nabízela za něj 2-3 miliardy a dále 130 milionů pro sportovní svazy ročně. Nyní však nabízí Sazce pouze finanční pomoc.

Sazka čelí problémům především kvůli splácení dluhů z výstavby sportovní arény ve Vysočanech. Od 17. ledna s ní soud vede insolvenční řízení na návrh podnikatele Radovana Vítka. Ten skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

Martin Ulčák a E-Invest

Martin UlčákBývalý předseda Socialistického svazu mládeže a nyní podnikatel a vlivný lobbista se snaží pomoci Aleši Hušákovi, s nímž má jako jediný z výše jmenovaných přátelský vztah. E-Invest je finanční společnost stoprocentně vlastněná Ulčákem. Prostřednictvím E-Investu nabídl letos v lednu Sazce pomoc, jako jediný ze zájemců nepočítal s tím, že by současní akcionáři přišli o své podíly. Miliardář Ulčák působil jako vlivný lobbista při řadě privatizací (doly, banky), dnes pracuje hlavně pro firmy z oblasti energetiky.


Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že v insolvenční situaci není. Sazka před týdnem zveřejnila v insolvenčním rejstříku, že její majetek činí 14,16 miliardy Kč, z toho pohledávky představují 10,5 miliardy korun. Naopak závazky Sazky jsou celkem 9,4 miliardy korun.

Český olympijský výbor v pátek spolu s Orlem a Sdružením sportovních svazů ČR podal návrh na svolání mimořádné valné hromady Sazky. Akcionáři žádají změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera do firmy, změny v řízení loterijní společnosti a odvolání generálního ředitele Aleše Hušáka ze všech funkcí.

Původní podmínky, které si Penta pro svůj vstup do Sazky stanovila v prosinci


* Dohoda s akcionáři

* Zpracování plánu restrukturalizace závazků a dohoda s věřiteli

* Zpracování plánu restrukturalizace celé společnosti, včetně produktové analýzy, nákladové analýzy a personálního auditu

* Bezodkladné jmenování nového vrcholového vedení (odchod Aleše Hušáka a jeho lidí), které bude garantem realizace těchto procesů

* Zpracování plánu a zahájení procesu prodeje neproduktivních aktiv, včetně prodeje Malé areny, případně O2 areny

* Pozastavení veškerých investic, jejich analýza a následné přehodnocení podle standardních investičních kritériíKdo je kdo v kauze Sazka

Radovan Vítek

Radovan Vítek - Vlastník skupiny CPI Group, má zájem o pozemky a budovy; odkoupil úvěry Sazky. Pokud Sazka úvěry nesplatí, chce ji poslat do insolvenčního řízení.
- skoupil pohledávky loterijní společnosti Sazka v hodnotě zhruba 1,5 miliardy, nyní se pokouší získat hlas České obce sokolské, menšinového akcionáře Sazky. Jejím představitelům nabídl, že je bude zastupovat na valné hromadě sázkařského gigantu. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Sokolové drží téměř 14 procent jejích akcií a po Českém svazu tělesné výchovy (ČSTV) jsou druhým největším akcionářem Sazky.

Pavel Kořan

Pavel Kořan. Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), stejně jako předchůdci ve funkci odmítá jakékoli volání po sesazení Hušáka.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - CENTRUM PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč