26. ledna 2010 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průlom. Nejvyšší soud se postavil za dlužníky

Zemědělec Antonín Lunda chtěl kombajn vrátit. Rozhodce mu ale nepomohl, tak raději rozbitý stroj odkoupil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělec Antonín Lunda chtěl kombajn vrátit. Rozhodce mu ale nepomohl, tak raději rozbitý stroj odkoupil. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA/DEBLÍN Klientům bank, leasingových či realitních společností svitla naděje. Pokud se dostanou do sporu se silnou firmou, nemusel by ho rozhodovat "její" rozhodce.

Řada smluv totiž obsahuje takzvanou rozhodčí doložku. V praxi to znamená, že spor klienta s institucí neřeší běžný soud, ale právě rozhodce. O jeho nezávislosti se dá často pochybovat.

Své o tom ví zemědělec Antonín Lunda. Chtěl u leasingové společnosti reklamovat kombajn, který se hned po pár dnech pokazil. Rozhodce ze seznamu, vedeného při české leasingové asociaci, se ale přiklonil na stranu leasingové společnosti. "Někteří rádoby rozhodci mají vazby na podnikatele a dost těžko lze předpokládat jejich nezávislost," říká soudce pražského vrchního soudu Ladislav Derka.

Proto Derka rozhodl, že rozhodcem má být jen fyzická osoba nebo rozhodčí soud, založený zákonem. "Někteří rádoby rozhodci si začali zakládat rozhodcovská s. r. o. a pravidla si mění, jak se jim zlíbí," říká Derka.

V polovině ledna mu dalo za pravdu také kolegium Nejvyššího soudu. Klienti, nespokojení s verdiktem rozhodce, teď mají velkou šanci najít zastání u soudu.

Více informací si přečtěte v úterním vydání deníku

Více k tématu v LN:

Průlom. Soud se postavil za dlužníky

"Na jednání se nám smáli..."
(Příběh Antonína Lundy)

Podnikání si omezit nenechám
(Šéf soukromé firmy rozhodců Tomáš Sokol se necítí názorem Nejvyššího soudu vázán.)

Občan teď nemá žádnou šanci, i když má právdu
(Rozhovor s advokátem Dušanem Dvořákem.)