14. dubna 2009 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmysl padá dál, opět skoro o čtvrtinu

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba o pětinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba o pětinu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Průmyslová výroba v Česku v únoru meziročně klesla 23,4 procenta a klesala tak již pátý měsíc po sobě. Nedařilo se ani stavebnictví, stavební produkce zaznemenala meziroční pokles o více než 14 procent. Nejhorší výsledky už téměř tradičně hlásí automobilová výroba včetně subdodavatelské sítě.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba o 20,3 procenta, když letošní únor měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní a jeden kalendářní den méně. Stavební výroba po očištění od vlivu pracovních dnů klesla o 13,2 procenta. Meziroční pokles zčásti ovlivnily méně příznivé klimatické podmínky.

"Pád průmyslu se v únoru dále prohloubil a ani zakázky nenaznačují brzký obrat k lepšímu," komentoval data analytik ČSOB Petr Dufek. Průmyslová výroba zřejmě dosáhla dna svého poklesu a nyní se stabilizuje, míní hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. K tomu by podle něj v březnových údajích mělo již přispět oživení v automobilovém průmyslu vyvolané zavedením tzv. šrotovného v Německu a v dalších zemích.

Pracovní místa v průmyslu ubývají

Průmyslové firmy v únoru propouštěly, průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v únoru meziročně snížil o 7,3 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu naproti tomu ale v únoru meziročně vzrostla o 0,4 procenta na 21.600 korun.

Ve stavebnictví se průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně snížil o 0,2 procenta. Jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 2,4 procenta a činila 22.899 korun.

Ve všech 27 zemích Evropské unie byla v lednu podle evropského statistického úřadu průmyslová výroba (očištěná od vlivu počtu pracovních dnů) nižší o 16,3 procenta.

ČTK