Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmysl se propadl víc, než se čekalo

Podle Českého statistického úřadu průmyslová výroba v Česku loni v prosinci meziročně klesla o 14,6 procenta, a klesala tak třetí měsíc po sobě. Trh přitom počítal s poklesem jen o 11 procent. K poklesu průmyslové produkce v prosinci nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení, která se snížila o pětinu.

Prosinec 2008 ale měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. Po očištění od sezónních vlivů tedy klesla výroba ještě výrazněji, a to o 16,5 procenta.

"V podstatě se dá říct, že po čtvrtém čtvrtletí zůstaly v českém průmyslu pouze ostrůvky takové budoucí naděje, to jsou jednotlivé podniky, které i přes tuto kritickou situaci stále hospodaří dobře," komentoval na tiskové konferenci výsledky vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Josef Vlášek. Dodal, že propad byl způsoben poklesem zahraniční i domácí poptávky.

Špatně ale dopadl i index nových zakázek, který ukazuje, že se průmyslu nebude dařit ani v nejbližší budoucnosti. Nové zakázky v segmentu motorových vozidel, který je dlouhodobě pro Českou republiku stěžejní, se propadly o 50 procent.

"Průmysl si na dno zatím ještě nesáhnul. Lehce optimistické může být jen to, že propad indexu všech zakázek oproti listopadu zpomalil," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Nadějný je i fakt, že tržby z průmyslové činnosti klesají pomaleji než výroba. Za celý letošní rok počítá v průměru s propadem průmyslu o 2,5 až 3 procenta.

Průměrná měsíční nominální mzda v prosinci 2008 vzrostla meziročně o 9,8 procenta na 24.394 Kč. Průměrná hodinová mzda se zvýšila o 8,2 procenta na 212,50 Kč. Produktivita práce v průmyslu přitom klesla o 8,1 procenta, zatímco hodinová produktivita byla nižší o 9,1 procenta. I přes vyšší počet pracovních dnů o dva dny klesl počet odpracovaných hodin o 3,3 procenta.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....