20. března 2009 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmysl v eurozóně se propadl nejvíce od 1990

Mittal Steel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mittal Steel | foto: Krzywoň DanČTK

BRUSEL Průmyslová výroba v eurozóně se v lednu meziročně snížila o 17,3 procenta, což byl nejhlubší propad od roku 1990, kdy se tento údaj sleduje. Ve všech 27 zemích Evropské unie byla výroba nižší o 16,3 procenta. Pokles výroby způsobuje ekonomická krize, která donutila průmyslové firmy uzavřít továrny, omezit pracovní dobu a odložit investice.

Výroba tak zaznamenala pokles již pátý měsíc za sebou. V celé EU se výroba proti předchozímu měsíci snížila o 2,9 procenta.

"Evropský průmysl nyní vyrábí asi tolik, jako na začátku roku 2000. Pryč jsou tak veškeré nárůsty výroby z posledních devíti let. Propad je neuvěřitelně prudký a těžko hledat v historii podobnou dramatickou zkušenost," komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek. V EU podle něj s výjimkou Rakouska není země, která by pádem průmyslu nebyla tvrdě zasažena.

"České výsledky budou až v pondělí, avšak už nyní je zřejmé, že se dočkáme dalšího dvouciferného propadu," dodal.

Průmyslová výroba se snížila ve všech členských zemích, ze kterých jsou údaje k dispozici. Nejvíce klesla v Estonsku, o 26,8 procenta. O více než 20 procent se propadla také v Lotyšsku, Švédsku a Maďarsku. Naopak nejméně se výroba snížila v Irsku, a to o 0,8 procenta.

Hrubý domácí produkt unie i eurozóny klesl v posledním loňském čtvrtletí shodně o 1,3 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2007. Proti předcházejícímu čtvrtletí loňského roku klesla unijní ekonomika i ekonomika eurozóny o 1,5 procenta.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz