2. května 2012 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmysl v eurozóně se prudce propadá

Průmyslová výroba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslová výroba (ilustrační foto) | foto: ČTK

LONDÝN Průmyslová výroba v zemích eurozóny dál klesá ve všech klíčových ekonomikách včetně Německa. Ukázal to index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor, který sestavuje organizace Markit. Index aktivity za duben klesl na 45,9 z březnových 47,7 bodu. To je nejvýraznější propad za téměř tři roky.

Dubnový vývoj naznačuje, že ekonomika eurozóny pokračuje v útlumu a je stále v recesi. Index aktivity je tak nejníže od června 2009 a zaostal i za odhady analytiků. Ti v průměru čekali, že hodnota indexu se sníží na 46 bodů.

Výroba v průmyslu klesá napříč eurozónou, podle očekávání ale nejvýrazněji v Řecku. Tam se index dostal na pouhých 40,7 bodu z březnové hodnoty 41,3 bodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud je index pod 50 body, signalizuje to pokles aktivity. Pokud by vystoupil nad 50 bodů, znamenalo by to, že aktivita roste.

"Zpracovatelský sektor v eurozóně se v dubnu posunul hlouběji do recese. Index aktivity naznačuje, že výroba ve čtvrtletí klesala alarmujícím tempem více než dvou procent," poznamenal hlavní ekonom organizace Markit Chris Williamson.

Setrvalý pokles

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku zaznamenala pokles o 0,3 procenta. Nová data naznačují, že tímto tempem zřejmě klesala i v prvním čtvrtletí roku letošního. Většina ekonomů recesi definuje právě jako období dvou čtvrtletí po sobě, kdy klesá hrubý domácí produkt.

Ruku v ruce s poklesem výrobní aktivity jde nezaměstnanost. Ta za březen v zemích eurozóny vzrostla na 10,9 procenta, což je nový rekord.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.