2. května 2012 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmysl v eurozóně se prudce propadá

Průmyslová výroba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslová výroba (ilustrační foto) | foto: ČTK

LONDÝN Průmyslová výroba v zemích eurozóny dál klesá ve všech klíčových ekonomikách včetně Německa. Ukázal to index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor, který sestavuje organizace Markit. Index aktivity za duben klesl na 45,9 z březnových 47,7 bodu. To je nejvýraznější propad za téměř tři roky.

Dubnový vývoj naznačuje, že ekonomika eurozóny pokračuje v útlumu a je stále v recesi. Index aktivity je tak nejníže od června 2009 a zaostal i za odhady analytiků. Ti v průměru čekali, že hodnota indexu se sníží na 46 bodů.

Výroba v průmyslu klesá napříč eurozónou, podle očekávání ale nejvýrazněji v Řecku. Tam se index dostal na pouhých 40,7 bodu z březnové hodnoty 41,3 bodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud je index pod 50 body, signalizuje to pokles aktivity. Pokud by vystoupil nad 50 bodů, znamenalo by to, že aktivita roste.

"Zpracovatelský sektor v eurozóně se v dubnu posunul hlouběji do recese. Index aktivity naznačuje, že výroba ve čtvrtletí klesala alarmujícím tempem více než dvou procent," poznamenal hlavní ekonom organizace Markit Chris Williamson.

Setrvalý pokles

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku zaznamenala pokles o 0,3 procenta. Nová data naznačují, že tímto tempem zřejmě klesala i v prvním čtvrtletí roku letošního. Většina ekonomů recesi definuje právě jako období dvou čtvrtletí po sobě, kdy klesá hrubý domácí produkt.

Ruku v ruce s poklesem výrobní aktivity jde nezaměstnanost. Ta za březen v zemích eurozóny vzrostla na 10,9 procenta, což je nový rekord.

Lidovky.cz, ČTK