5. června 2009 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmysl v Maďarsku se řítí ke dnu, propadl se o 27%

Demonstrace proti socialistické vládě Viktora Orbána, které se konaly před dvěma lety Maďarsku nepomohly. Země se silně zadlužila a teď čelí obrovskému propadu ekonomiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti socialistické vládě Viktora Orbána, které se konaly před dvěma lety Maďarsku nepomohly. Země se silně zadlužila a teď čelí obrovskému propadu ekonomiky. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Průmyslová výroba v Maďarsku se v dubnu meziročně propadla o 27,1 procenta. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračuje v prudkém poklesu, který nemá ve střední Evropě obdoby. Obrovský hospodářský útlum je připisován zejména důsledkům ekonomické krize, jejíž dopad byl na Maďarsko kvůli vysokému zadlužení socialistických vlád, neobvykle silný.

Za první čtyři měsíce letošního roku se produkce snížila o 23,5 procenta. "Máme tu široký a značný pokles prakticky ve všech průmyslových odvětvích," uvedl pracovník úřadu Miklos Schindele. "Největší propad nastal přirozeně ve výrobě automobilů a (průmyslovém) exportu," dodal.

Maďarská ekonomika by se podle odhadů vlády i centrální banky měla v celém letošním roce snížit o 6,7 procenta. V samotném prvním čtvrtletí se maďarský hrubý domácí produkt podle rychlého odhadu z minulého měsíce meziročně propadl o 6,4 procenta.

Maďarsko nyní čelí nejhoršímu hospodářskému útlumu za téměř dvě desetiletí. Mezinárodní měnový fond a další instituce již loni slíbily zemi půjčku 25,1 miliardy dolarů (zhruba 477 miliard korun), která by měla podpořit státní rozpočet.

Lidovky.cz, ČTK