1. října 2009 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmysl zpomalil svůj pád o polovinu, zima ukáže co bude dál

Průmysl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba v Česku letos v srpnu meziročně klesla o 8,1 procenta poté, co v předchozím měsíci zaznamenala propad o 18,2 procenta.

"Domácí průmysl se stabilizuje spíše pozvolně a prudké oživení je málo pravděpodobné," komnetuje situaci Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT.

Údaje i podle analytika Raiffeisenbank Michal Brožka potvrzují, že se český průmysl stabilizuje, ovšem stále za podpory zahraničního šrotovného. Další měsíce by se mohly nést v podobném duchu. "K významnějšímu oživení by mohlo docházet spíše až s novým rokem," doplnil Brožka.

Meziroční změny průmyslové produkce, tržeb, zakázek a mezd významně podle ČSÚ ovlivnila nízká srovnávací základna. Srovnání s předchozím rokem ovlivnil také fakt, že v některých podnicích byly dovolené čerpány v červenci, zatímco loni to bylo o měsíc později.

Partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací PricewaterhouseCoopers ČR Petr Smutný očekává, že již zářijová či říjnová čísla budou příznivější. Oživení bude podle něj spojeno s tím, jak obchodníci budou muset doplnit sklady, které zatím jen vyprazdňovali.

Lidovky.cz, ČTK