Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmyslníci volají po dostavbě Temelína. Přinese zakázky i vzdělání

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA České průmyslové podniky potřebují, aby se uskutečnila dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Zakázka je podle nich významná nejen kvůli přímému zapojení jednotlivých firem, ale i jako impulz pro rozvoj technické vzdělanosti v Česku.

"Český byznys má o Temelín nepředstavitelný zájem," prohlásil na energetickém kongresu pořádaném společností Business Forum to prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

"Řada našich firem je v řadě konsorcií, je v řadě klastrů. Potřebujeme stavět Temelín, potřebujeme to i pro posun v oblasti technické vzdělanosti od učňů až po střední školy a vysoké školy," doplnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Vysoké zapojení českých firem do projektu slibují americko-japonská společnost Westinghouse i česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které se o dostavbu ucházejí. Podle nich by přinejmenším 70 procent hodnoty zakázky měly realizovat české firmy.

Stejný příslib zveřejnila i francouzská společnost Areva, kterou ale ČEZ loni z tendru vyřadil. Areva se ale u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže snaží prosadit svůj návrat do výběrového řízení.

Aby se neopakoval solár

Podle Hanáka je také důležité, aby podílem na stavbě česká účast na projektu nových bloků Temelína neskončila. České podniky by se podle jeho názoru měly podílet i na údržbě a servisu nových bloků po celou šedesátiletou dobu jejich plánovaného provozu. "To je ten superbyznys u toho a byl bych rád, aby naše firmy u toho byly," řekl Hanák.

Zároveň ale zdůraznil, že je třeba, aby byl veškerý vývoj kolem nových bloků Temelína transparentní a aby se u jihočeské jaderné elektrárny neopakovala situace jako u obnovitelných zdrojů energie, kdy se kvůli jejich rychlému rozmachu výrazně zvýšila cena elektřiny pro české odběratele.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?