1. prosince 2014 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmyslová aktivita v eurozóně se téměř zastavila

Závod Panasonic v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod Panasonic v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu zemí eurozóny se v listopadu prakticky zastavil a ve třech největších ekonomikách - Německu, Francii a Itálii - průmyslová aktivita klesla. Nové průmyslové zakázky zaznamenaly nejhlubší pokles za 19 měsíců.

Plyne to z pondělních konečných výsledků anket mezi nákupními manažery evropských průmyslových firem, které zveřejnila agentura Markit. Celkový index průmyslové aktivity klesl na 50,1 bodu z říjnových 50,6 bodu a byl nejníže od loňského června. Ocitl se tak těsně nad hranicí 50 bodů, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v sektoru. Předběžné údaje ukazovaly pokles indexu na 50,4 bodu.

„Situace ve zpracovatelském sektoru eurozóny je horší, než se dosud považovalo. Hrozí, že z jádra zóny se bude celou oblastí šířit další nákaza,“ řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom Markit Chris Williamson.

K TÉMATU:

Nejbližší vyhlídky přitom zůstávají nepříznivé. Index nových zakázek který naznačuje vývoj v příštích měsících, se propadl na 48,7 bodu, což bylo jeho minimum od loňského dubna. Zakázky klesají navzdory tomu, že index cen se snížil třetí měsíc po sobě a byl nejhlouběji v záporném pásmu od poloviny loňského roku.

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na 0,3 procenta a vrátila se na pětileté minimum. Je tak hluboko pod úrovní jednoho procenta, kterou šéf Evropské centrální banky Mario Draghi označuje za „nebezpečnou zónu“. ECB v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a oznámila plán nákupů dluhopisů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!