19. října 2009 17:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmyslová revoluce v Rusku: klasické Lady nahradí Škoda Octavia

Automobilka se potýká s prudkým poklesem domácí poptávky po automobilech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka se potýká s prudkým poklesem domácí poptávky po automobilech | foto: Reuters

MOSKVA Největší ruská automobilka AvtoVAZ dnes přiznala, že pokud se jí nepodaří uzavřít dohodu s bankami, vyhlásí bankrot. Na pozici ruské jedničky by jí tak brzo mohla nahradit největší česká automobilka Škoda Auto, která zítra oficiálně zahájí kompletní výrobu modelu Octavia v ruské Kaluze.

"V žádném případě nemluvíme o zastavení produkce, ale o určitých právních procedurách, jejichž důsledkem bude získání dodatečného času na vyřešení otázky restrukturalizace dluhu," prohlásil viceprezident AvtoVAZu Oleg Lobanov.

Avto VAZ se přitom už v květnu pokusil podpořit premiér Vladimir Putin, když cestoval na jednání ve své rezidenci u Černého moře svým automobilem Lada Niva, která je již léta vlajkovým vozem podniku. Podle všeho marně.

Automobilka, v níž vlastní čtvrtinový podíl francouzská společnost Renault, se dále potýká s prudkým poklesem domácí poptávky po automobilech. Minulý týden oznámila, že její ztráta se v prvním pololetí zdesetinásobila na 19,4 miliardy rublů (11,5 miliardy Kč) z 1,9 miliardy rublů před rokem. Minulý měsíc uvedla, že kvůli slabé poptávce propustí 27.600 zaměstnanců, což představuje 27 procent její celkové pracovní síly.

Naopak Škodovce se v Rusku daří. V říjnu 2007 zde začala montovat nejprve obě dvě generace Octavie, v lednu 2008 začala z montážních linek v Kaluze sjíždět také Fabia, letos v dubnu začala montáž Superbu a v květnu Roomsteru.  V letošním roce pak chce v Rusku prodat 35.000 vozů, během prvních devíti měsíců jich prodala 25.345. Nejoblíbenějším modelem v Rusku je přitom právě Octavia.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz