30. dubna 2009 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průmyslu pomohlo i šrotovné

Průmysl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl | foto: AFP

PRAHA Průmyslová produkce v Česku v březnu meziročně klesla o 17,5 procenta, méně než v předchozím měsíci. Oznámil to Český statistický úřad na základě průběžných údajů. Průmyslu pomohlo například šrotovné.

V únoru průmyslová výroba klesla meziročně o 23,4 procenta. Šrotovné a dva pracovní dny navíc pomohly českému průmyslu se vymanit ze čtvrtinových poklesů v meziročním srovnání, reagovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Až na automobilový průmysl se pokles u většiny průmyslových oborů jen zastavil. Nálada mezi průmyslníky se podle ní sice mírně zlepšuje, ale budoucnost je stále nejistá. Šrotovné se za čas vyčerpá a hrozí tu, že poté opět dramaticky poklesne poptávka po autech, pokud ekonomiky světa na tom nebudou už lépe.

Tržby z průmyslové činnosti byly v březnu meziročně nižší o 14,7 procenta. Meziročně se snížila i hodnota nových zakázek, a to o 16,7 procenta, u zakázek ze zahraničí to bylo o procento méně.

Počet zaměstnanců klesl, ostatním ale vzrostla mzda
V podnicích s 50 a více zaměstnanci se evidenční počet zaměstnanců snížil o 9,9 procenta, průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 2,4 procenta.

"Zastaví-li se ale v průběhu tohoto roku propad světové ekonomiky a začnou-li se rozjíždět kola světové ekonomiky, můžeme se snad už na přelomu roku 2009 a 2010 těšit na kladné výsledky českého průmyslu," odhadla Horská. Odhad průmyslové produkce v letošním roce zůstává podle ní na minus 12 procentech meziročně.

Zpřesněné informace ČSÚ zveřejní 12. května.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!