Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští podnikatelé vidí budoucnost optimisticky, ukázal průzkum

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemští podnikatelé jsou v hodnocení výhledu pro příští pololetí optimističtější než počátkem roku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Hospodářské komory. Podíl malých a středních podniků s pozitivním výhledem pro příští pololetí se v srpnu zvýšil na téměř 27 procent z lednových 16 procent.

Tento výsledek je srovnatelný s podílem optimistických podniků v předchozích obdobích, kdy například v září 2011 mělo pozitivní očekávání 30,6 procenta podniků, v únoru 2011 pak 28,4 procenta. Nejhorší situace byla zaznamenána v únoru 2009, kdy pozitivní vyhlídky mělo pouze deset procent podnikatelů.

Roste daňová zátěž podnikatelů
Počet společností, které očekávají zhoršení své celkové situace, se proti lednu rovněž výrazně zlepšil. Ve druhém pololetí 2012 očekává svůj celkový vývoj negativně 25,7 procenta podnikatelů. To je méně než v předchozím období, kdy na otázku ohledně očekávaného ekonomického vývoje odpovědělo negativně 36,3 procenta podniků. Stejné očekávaní své ekonomické situace pak v předchozím i v současném průzkumu hlásí shodných 48 procent respondentů.

ČTĚTE TAKÉ

"Z výsledků průzkumu podnikatelské nálady vyplývá, že čeští malí a střední podnikatelé prochází velmi složitým obdobím ovlivněným především nepříznivou ekonomickou situací. Problémy podnikatelům rovněž způsobuje rostoucí daňová zátěž především u DPH a omezované veřejné výdaje a investice. Naopak zlepšení výsledků u očekávané ekonomické situace indikuje, že situace by se měla v příštím období výrazně zlepšovat," uvedl prezident komory Petr Kužel.

Růst obratu v prvním pololetí 2012 hlásí 23 procent podniků, pokles pak 44 procent podniků. Pozitivní vývoj v příštím období z hlediska svého obratu prognózuje 27 procent firem, propad tohoto ukazatele pak očekává 30 procent z nich.

Propouštění zaměstnanců
Téměř 21 procent firem registrovalo v posledním období nárůst zakázek a objednávek, 48 procent pak evidovalo jejich snížení. Nárůst zakázek a objednávek pak pro druhé pololetí roku 2012 předpovídá 26 procent respondentů, pokles naopak 28 procent.

Průzkum Barometr

Průzkum Barometr malých a středních podniků komora dvakrát ročně dělá pro Evropské sdružení malých a středních podniků a řemeslníků (UEAPME). V srpnovém průzkumu odpovědělo 553 podnikatelů, kteří spadají do kategorie malých a středních podniků, tedy mají méně než 250 zaměstnanců.

Zvýšení počtu zaměstnanců v prvním pololetí roku 2012 avizovalo 16 procent podnikatelů, snížení 22 procent. Optimistický výhled ohledně tohoto ukazatele pro příští období má 12,3 procenta společností, 17,2 procenta naopak plánuje propouštění svých zaměstnanců.

Vyšší objem investic v posledním období ohlásilo 21 procent firem, naopak snížení investiční aktivity 40 procent. Nárůst investic v příštím období očekává 17 procent podniků, pokles 34 procent.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!