7. prosince 2010 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průzkum: I nadále chce více firem propouštět, než nabírat

Úřednice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské podniky plánují i v prvním čtvrtletí 2011 více zaměstnance propouštět, než nabírat nové. Nejoptimističtěji se pro zaměstnance vyvíjí situace ve zpracovatelském průmyslu.

Vyplývá to z výsledků studie Manpower Index trhu práce, které byly mírně horší než ve výhledu pro poslední čtvrtletí 2010. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami v listopadu.

Zatímco čtyři procenta procenta zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, devět procent jich předpovídá snížení pracovních sil a 82 procent nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak činí minus pět procent. Je tedy o pět procent více firem, které budou propouštět, než firem, které budou zvyšovat počet zaměstnanců. V předchozím čtvrtletím byl index minus dvě procenta. Před rokem činil minus šest procent.

"Zaměstnavatelé ve většině sektorů jsou nadále velmi opatrní v nabírání nových zaměstnanců. Pracovní trh už delší dobu stagnuje, oživení je jen velmi opatrné. Domníváme se ale, že díky rostoucím náborům ve zpracovatelském průmyslu by v prvním čtvrtletí 2011 nezaměstnanost opětovně růst neměla", uvedla generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

V devíti odvětvích z deseti předpovídají zaměstnavatelé pro první čtvrtletí 2011 negativní náborové prostředí. Nejpesimističtější vývoj se očekává v zemědělství, myslivosti, lesnictví a rybolovu, kde se čistý index trhu práce propadl na minus dvacet procent.

Špatné vyhlídky na práci dále hlásí odvětví ubytování a stravování a stavebnictví, které dosahuje nejnižší hodnoty od začátku průzkumu ve druhém čtvrtletí 2008. Obě mají hodnotu indexu minus devět procent. Zpracovatelský průmysl má index plus pět procent.

Téměř 64.000 zaměstnavatelů ve 39 zemích a oblastech světa se zúčastnilo průzkumu, který sleduje předpokládané trendy v oblasti náboru zaměstnanců pro období leden až březen 2011.

Zaměstnavatelé ve 32 z 39 zemí a oblastí očekávají, že v následujícím čtvrtletí budou v různé míře zvyšovat počet svých pracovníků. Nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé v Indii, Číně, Brazílii a Turecku. Naopak nejpesimističtější je předpověď náborových plánů v ČR, Řecku, Rakousku a Irsku.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.