Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Průzkum: skoro dvě třetiny českých firem by legalizovaly švarcsystém

Firmy najímají bývalé zaměstnance jako podnikatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy najímají bývalé zaměstnance jako podnikatele | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř dvě třetiny českých firem nesouhlasí s politikou státu postihovat nelegální zaměstnávání na živnostenský list a tzv. švarcsystém by úplně legalizovaly. Devět podniků z deseti odmítá výši sankčních pokut, kterou zákon o zaměstnanosti stanovuje v rozmezí od 250 tisíc do deseti milionů korun.

Vyplývá to z průzkumu advokátních kanceláří Ambruz & Dark/Deloitte Legal mezi manažery více než stovky českých firem.

Zásahy státu jsou podle firem omezením jejich podnikání

"Výsledky průzkumu ukazují, že řada firem se s novou politikou státních orgánů u švarcsystému těžce vyrovnává a bere to jako významné omezení jejich podnikání. Mnoho z nich přistupuje k revizi smluv s dodavateli až nyní, kdy jim hrozí vysoké pokuty při odhalení nelegálního zaměstnávání od Státního úřadu inspekce práce.

PŘEČTĚTE SI:

Když ale už takový případ nastane a prokáže se porušení zákona, souhlasí manažeři většinou s postihem nejen firmy, ale i živnostníků," uvedl advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jan Procházka.

Manažeři se nebojí, že by postihování švarcsystému vedlo k vyšší nezaměstnanosti

Čeští manažeři se neobávají, že postihování švarcsystému ze strany státu povede ke zvýšení nezaměstnanosti. Celkem šest z deseti z nich se domnívá, že firmy se přizpůsobí novým podmínkám a z důvodu úspory nákladů na pracovní sílu nezačnou propouštět. Opačného názoru je zhruba čtvrtina dotazovaných.

Co je švarcsystém

Švarcsystém znamená, že živnostníci vykonávají závislou práci pro zaměstnavatele, ale formálně vystupují jako podnikatelé (subdodavatelé jiné společnosti, která si jejich služby objedná). Takový způsob může být pro zaměstnavatele i zaměstnance oboustranně výhodný, a to hlavně kvůli odlišnostem ve výpočtu daňového zatížení a sociálního pojištění.

Švarcsystém sice ani podle letošních nových pravidel není trestným činem, nicméně nově je výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah posuzován jako nelegální práce, která už trestná je.

Dalších 13 procent manažerů si myslí, že postihování švarcsystému sice povede ke zvýšení nezaměstnanosti, náklady na jeho odhalování se však státu vrátí v daních vybraných na základě nových pracovních smluv.

Polovina firem nesouhlasí s omezením výdajových paušálů pro živnostníky

Průzkum se dotýkal i názoru firem na vládou uvažované zvýšení daňových odvodů a omezení výdajových paušálů pro živnostníky. S tím bez výhrady souhlasí více než třetina firem. Proti tomu zhruba polovina firem nesouhlasí, u velké části z nich (32 procent) je však nesouhlas podmíněn opatřeními státu proti zneužívání paušálů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Závěry průzkumu jsou v tomto ohledu pro mě poměrně překvapivé, očekával bych v této souvislosti větší podporu výdajových paušálů, které představují zjednodušení administrativy živnostníkům. U podstatné části respondentů zřejmě převládá názor, že výdajové paušály jsou spíše nástrojem daňové optimalizace než zjednodušením administrativy," dodal daňový poradce Robert Bezecný.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...