16. června 2015 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průzkum: více než polovina podnikatelů nevěří registračním pokladnám

Piva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piva - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Více než polovina podnikatelů a firem má k připravované elektronické evidenci tržeb i jakýmkoliv regulacím nedůvěru. Naopak jako potřebný označila projekt pětina dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory pro úterní konferenci o elektronické evidenci tržeb.

Do průzkumu se zapojilo 1100 firem a živnostníků ze všech krajů.

Zároveň téměř 45 procent podnikatelů požaduje, aby evidovat tržby začali všichni najednou. Pouze pětina je pro postupné zavádění evidence tržeb tak, jak jej navrhuje ministerstvo financí.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 tisíc podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba čtvrt milionu podnikatelů. 

K TÉMATU:

O dalším rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska. Tam se po zavedení evidence tržeb údajně v pohostinství zvýšily tržby o 55 procent a v maloobchodě o 28 procent. 

Podle dostupného materiálu k evidenci tržeb může český státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun.

Z průzkumu dále vyplývá, že například k jednorázové slevě pět tisíc korun na pořízení a provoz odpovídajícího technického zařízení má výhrady naprosto většina podnikatelů, téměř 84 procent. Zároveň téměř polovina podnikatelů navíc požaduje výši daňové slevy za nedostatečnou.

Snížení DPH pro hospody

Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou pět tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Připojení k internetu, které bude potřeba k elektronické evidenci, má podle průzkumu Hospodářské komory 90 procent všech firem a podnikatelů, kteří jej také alespoň občas využívají k podnikání. Zároveň stejný počet respondentů odpověděl, že používá denně počítač.

Vláda schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb na počátku června. Kabinet si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Systém by měl být spuštěn podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) nejdříve v únoru 2016. Pravicová opozice normu kritizuje.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!