Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První burčák bude letos nejdříve v polovině srpna, záležet bude na vývoji počasí

Burčák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burčák | foto: Shutterstock

Brno První letošní burčák z domácích hroznů budou moct lidé ochutnat nejdříve v polovině srpna, i když ho lze oficiálně v Česku prodávat už od 1. srpna. Řekli to dotázaní jihomoravští vinaři. Po několika teplých letech, kdy počasí dozrávání hroznů uspíšilo až o několik týdnů, se tak vinařský kalendář vrací k tradičním termínům.

„Burčák bude letos přibližně o týden později než v loňském roce. Obvykle s jeho prodejem začínáme v prvním srpnovém týdnu, letos to dřív než 10. srpna nejspíš nebude. Ale záleží na dalším vývoji počasí,“ uvedl Miloslav Machuča z Valtic, který obvykle nabízí burčák jako jeden z prvních.

„Počasí se po několika letech vrací do normálu. Očekávám, že díky chladnějšímu počasí budou první burčáky ve druhém až třetím srpnovém týdnu, kdy budou rané odrůdy dostatečně dozrálé,“ uvedl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

První burčáky v sezoně bývají z raných odrůd Irsai Oliver nebo Solaris. Ve vinařství Chateau Valtice ale před třemi lety vysadili odrůdu Agustovskij. „Tato odrůda je vůbec nejdříve dozrávající odrůda, která v ČR je ve vinicích. Pochází z Moldávie, má krásné muškátové aroma a je vhodná do bioprodukce. Předpokládáme, že hrozny z panenské sklizně budeme sbírat začátkem srpna a čerstvý burčák z této neobvyklé odrůdy bude už 7. a 8. srpna,“ uvedl ředitel Chateau Valtice David Šťastný.

Vinohradnický manažer společnosti Bohemia Sekt Josef Svoboda odhaduje, že prodej burčáku by mohl začít okolo 20. srpna. „Předpokládám, že v té době dozrají odrůdy Irsai Oliver a Solaris. My ale prodej burčáku v Habánských sklepích připravujeme jako každoročně až na září,“ dodal Svoboda.

Jako burčák se smí na českém trhu označovat pouze nápoj z českých hroznů. Pokud se vyrábí ze zahraničních, musí nést označení částečně zkvašený hroznový mošt.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...