25. srpna 2016 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První cigaretové krabičky s odpuzujícími obrázky dorazily do českých trafik

První krabičky cigaret v designu podle evropské tabákové směrnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První krabičky cigaret v designu podle evropské tabákové směrnice | foto: Lidovky.cz

PRAHA Tabákové firmy začínají dodávat trafikám první krabičky cigaret v designu podle evropské tabákové směrnice. Největší změnou je zavedení zdravotního varování - text doplňuje obrázek, který musí zabírat 65 procent přední i zadní plochy krabičky.

Zákon v Česku počítá s tím, že kuřivo (kromě cigaret také balení řezaného tabáku) s odpuzujícími fotkami postupně vystřídá v prodejnách dosavadní krabičky v rozmezí mezi 7. zářím a nejpozději 7. prosincem. Tabákové firmy začínají ale první tabákové výrobky s novým designem dodávat s předstihem už v těchto dnech.

Na krabičkách se objeví postupně všech skoro 50 varovných fotografií, které obsahuje Bruselem vydaný katalog. Výrobci si nemohou vybírat, který z obrázků z databáze si na své cigarety vyberou.

Obrázek musí zabírat 65 procent přední i zadní plochy krabičky.
Na krabičkách se objeví postupně téměř padesát verzí varovných fotografií.

Stejná pravidla platí od letošního 20. května ve všech zemích Evropské unie. Ta si po vzoru zemí jako je například Austrálie od odpudivých obrázků slibuje, že se tabákové výrobky stanou méně lákavé - zejména pro kategorii mladistvých nebo začínajících kuřáků.

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz