Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První Mongolové odletěli domů

Mongolové poletí z Ruzyně přes Frankfurt do Ulánbátaru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mongolové poletí z Ruzyně přes Frankfurt do Ulánbátaru | foto: Josef HymplLidovky.cz

PRAHA Zpět do vlasti odletěla první skupina cizinců, kteří kvůli ekonomické krizi přišli v České republice o práci. Jde o 16 lidí mongolské národnosti, kteří využili pomoci českého státu. Ten jim proplatil letenku a na cestu přispěl 500 eury. Z Prahy letí do německého Frankfurtu a odtud do hlavního města Mongolska Ulánbátaru. Zájmem médií byli Mongolové zaskočeni.

"Někteří z nich se domů těší," řekla na letišti Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci, která se o cizince do odletu starala. Podle ní by ale Mongolové raději v ČR zůstali a vydělávali. "Za krizi ale nikdo nemůže," dodala Sládková.

Na cizince budou na letišti v Ulánbátaru čekat pracovníci nevládních organizací, kteří se o ně postarají. Podle Sládkové také ministerstvo vnitra připravuje s dalšími organizacemi projekty, které cizincům v jejich zemi umožní začlenit se mezi své krajany.Od pondělí mají propuštění cizinci možnost požádat v rámci projektu dobrovolných návratů o bezplatnou letenku do své vlasti a příspěvek do začátku 500 eur (cca 14.500 korun).

Do 30 dní pak mají začít v Česku přísnější celorepublikové kontroly cizinců; stát bude razantněji postupovat proti těm, kteří jsou v Česku nelegálně, řekl novinářům ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

"Pro ty, kteří poruší zákon, platí nikoliv systém dobrovolných návratů, ale nucených návratů," řekl Langer. Podle něj vyhoštění ilegálních cizinců stojí mnohem více než právě projekt dobrovolných návratů, který zahájila vláda.

Zájem o pomoc mají hlavně Mongolové, mezi Vietnamci je mizivý
Stát chce touto akcí zabránit tomu, aby se nezaměstnaní cizinci dostali do ilegality, hrozil by pak prý nárůst kriminality a organizovaného zločinu. Zatímco Mongolové o pomoc zájem mají, mezi Vietnamci je podle médií mizivý.

"Největší zájem o pomoc českého státu je mezi Mongoly, mezi Vietnamci moc velký není," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Za první tři dny projektu evidovalo ministerstvo vnitra přes 200 žádostí hlavně Mongolů.

První fáze projektu bude trvat osm měsíců a bude moci ji využít 2000 cizinců. Podmínkou je, že žadatel musí prokázat nedostatek finančních prostředků. Vláda počítá s náklady ve výši 60,7 milionu korun.
,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...