31. října 2011 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První oběť evropské dluhové krize v USA. Padla makléřská firma

Eurozóna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

NEW YORK Americká makléřská firma MF Global dnes požádala newyorský soud o přijetí do bankrotového režimu, v němž bude chráněna před věřiteli. Společnost se dostala do potíží mimo jiné kvůli nákupům evropských státních dluhopisů, a stala se tak první americkou obětí dluhové krize eurozóny.

Žádost o ochranu před věřiteli k soudu na Manhattanu podle soudních dokumentů podala holdingová část MF Global Holdings a americká divize MF Global Finance USA.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnost se uchýlila pod soudní ochranu poté, co selhala jednání o prodeji aktiv s konkurenční makléřskou společností Interactive Brokers, sdělily agentuře Reuters informované zdroje.´Podání žádosti k soudu se na základě informací médií všeobecně čekalo.

Newyorská burza dnes zastavila obchodování s akciemi firmy a obchodní transakce s MF Global pozastavila i Federální rezervní banka New Yorku.

MF Global minulý týden překvapivě oznámila, že za poslední čtvrtletí prodělala 191,6 milionu dolarů (asi 3,4 miliardy Kč), a měla tak největší ztrátu ve své historii.

Podle listu The Wall Street Journal to byl důsledek toho, že šéf firmy Jon Corzine, který předtím řídil přední investiční banku Goldman Sachs, rozhodl investovat za poslední rok do státních dluhopisů krizí ohrožených zemí eurozóny asi šest miliard dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.