Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První skláři z Crystalexu se vrací do práce. Smlouvu mají na měsíc

Závod zkrachovalého novoborského Crystalexu v Karolince na Vsetínsku 17. srpna částečně obnovil výrobu. Leptání a malování nápojového skla má postupně zaměstnat až 80 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod zkrachovalého novoborského Crystalexu v Karolince na Vsetínsku 17. srpna částečně obnovil výrobu. Leptání a malování nápojového skla má postupně zaměstnat až 80 lidí. | foto: ČTK

KAROLINKA (VSETÍNSKO) Ve sklárnách v Karolince na Vsetínsku, které jsou součástí zkrachovalého novoborského Crystalexu, se dnes po osmiměsíční pauze znovu rozjela výroba. Do práce zatím nastoupilo si pět desítek sklářů a další je budou následovat v úterý a ve středu. Dohromady bude ve výrobě nápojového skla pracovat přes 80 lidí.

V pondělí ráno se rozjela leptárna a částečně také malírna, kde zatím pracuje osm malířek. Další se k nim přidají v úterý, ve středu by měli do práce nastoupit i lidé, kteří budou nápojové sklo skladovat a balit. "Jsou to všechno bývalí zaměstnanci. Není tam nikdo, kdo by tu dříve nepracoval," řekla předsedkyně odborové organizace podniku Helena Langrová.

Bývalí zaměstnanci karolinské sklárny museli z podniku odejít začátkem roku. Většina skončila na úřadech práce a musela čekat, zda se vůbec podaří výrobu skla obnovit. "Všichni jsou z toho nadšení, že byli vybraní zrovna oni, protože se do práce vrací zhruba třetina lidí," poznamenala Langrová.

Lidé doufají, že výroba vydrží alespoň do Vánoc

Skláři zaměstnaní prostřednictvím pracovní agentury mají zatím smlouvy na jeden měsíc. Podle odborů by ale zakázka určená pro letošní vánoční trh měla dát lidem práci na čtyři až pět měsíců, během kterých by se mělo podařit podnik prodat. "Věříme, že už by to plynule mohlo přejít pod nového vlastníka," doplnila šéfka podnikových odborů.

Většina sklářů totiž žije přímo ve městě nebo okolních vesnicích a šance najít si v okrese Vsetín jinou práci je v současné době mizivá. Už na začátku roku byla nezaměstnanost v téměř třítisícové Karolince jedna z nejvyšších v kraji a v červenci se vyšplhala téměř ke 20 procentům.

Crystalex ze sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) je od poloviny března v konkurzu a o práci přišlo na 1600 jeho zaměstnanců, v Karolince se to týkalo asi 260 lidí. Sklárna se bude prodávat společně s hlavním závodem Crystalexu v Novém Boru a Českolipsku a provozem v Hostomicích na Teplicku. V druhém kole probíhajícího výběrového řízení se o ně utká sedm zájemců.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...