12. června 2009 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První vakcína na prasečí chřipku je na světě, začíná testování

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

CURYCH Švýcarská farmaceutická společnost Novartis vyrobila první sérii vakcíny H1N1, a to dříve, než plánovala. V červenci chce zahájit klinické zkoušky a co nejdříve začít s hromadnou výrobou.

O vakcínu, která má být odpovědí na takzvanou prasečí chřipku, už projevily zájem vlády asi 30 zemí světa.

První výsledky dosažené s chřipkovým kmenem H1N1 podle sdělení firmy ukázaly, že vakcína se dá získat rychleji prostřednictvím buněčné výroby, než z vaječných kultur.

"Novartis úspěšně dokončil výrobu první série vakcíny na chřipku typu A (H1N1), a to několik týdnů před plánovaným dokončením," píše se ve zprávě švýcarského podniku. Novartis předpokládá, že licenci k výrobě by mohl mít na podzim.

První výsledky dosažené s chřipkovým kmenem H1N1 podle sdělení firmy ukázaly, že vakcína se dá získat rychleji prostřednictvím buněčné výroby než z vaječných kultur. Virus H1N1 je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zodpovědný za to, že bylo nutné vyhlásit první pandemii chřipky ve 21. století.

Komerční výroba vakcín obvykle závisí na tom, jak snadno je kmen viru schopen růst ve slepičích vejcích. Novartis ale uvádí, že díky své buněčné technologii umí vyrobit vakcínu, aniž by musel kmen viru adaptovat na růst ve vejcích.

"Tento postup zkracuje dobu, která je nutná k zahájení výroby vakcíny," uvedl Novartis. Jeho buněčná laboratoř v Německu prý bude schopna vyrábět miliony dávek vakcíny týdně. Vakcíny H1N1 je třeba nejprve testovat na fretkách, teprve potom v klinických testech i na lidech. Až pak lze čekat, že firma získá všechny potřebné licence a souhlas k prodeji.

WHO ve čtvrtek vyzvala vlády, aby se připravily na dlouhý boj s virem. V posledních týdnech obdržely virové inokulum chřipky A (H1N1) podle agentury Reuters vedle Novartisu i firmy Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline a Solvay.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!