12. srpna 2013 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První zájemce nabízí čtvrt miliardy za Tančící dům, chce v něm muzeum

Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze. | foto: Archiv LN

PRAHA Developer Central Group chce za čtvrt miliardy korun koupit pražský Tančící dům. Chtěl by ho přeměnit na muzeum architektury a designu. Stavbu nyní vlastní společnost CBRE Global Investors, která před časem organizací prodeje pověřila poradenskou společnost Jones Lang LaSalle.

"Tančící dům je unikátní stavba na unikátním místě. Určitě si zaslouží jiné využití než současné kanceláře. Měla by se otevřít pro veřejnost. Pokud ji odkoupí naše společnost, ve spolupráci s odborníky bychom zde chtěli zřídit muzeum moderní architektury a designu," prohlásil šéf Central Group Dušan Kunovský.

ČTĚTE VÍCE:

Změna funkce budovy z kancelářského využití na výstavní prostory však podléhá odsouhlasení autorů návrhu a projektu - architektů Franka O. Gehryho a Vlada Miluniće. Developer přesto očekává, že by autoři se změnou využití a s tím souvisejícími nutnými stavebními úpravami mohli souhlasit.

Medúza – sedmimetrová rozcuchaná koulie na věži Tančícího domu.

Medúza – sedmimetrová rozcuchaná koulie na věži Tančícího domu.

Stavba Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží byla dokončena v roce 1996. Moderní budova zaplnila proluku po historickém domě, který byl na konci druhé světové války zasažen americkým bombardováním.

Tančící dům navrhl Milunić spolu s Gehrym, kterého k projektu přizval investor. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny britské architektce českého původu Evě Jiřičné.

Central Group je jedním z lídrů tuzemského bytového trhu, staví hlavně v Praze a okolí. Loni společnost prodala celkem 1309 bytů, díky čemuž zvýšila čistý zisk na rekordních 888,6 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK