Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pšenice zdraží. Ukrajina zakáže vývoz od poloviny listopadu

Pšenice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pšenice | foto: Shutterstock

KYJEV Ukrajina potvrdila, že od 15. listopadu zakáže veškerý vývoz pšenice, protože jí kvůli propadu sklizně dojdou exportní přebytky. Sdělení z Kyjeva dál zvýšilo světové ceny obilnin, které prudce rostly už v létě v důsledku rozsáhlého sucha ve Spojených státech.

Úroda pšenice na Ukrajině letos kvůli nepřízni počasí klesla zhruba o třetinu na 15,5 milionu tun, a to v době, kdy se výrazně snížila produkce i v Rusku a v USA. Ukrajina spotřebovává ročně 12 milionů tun pšenice a je jedním z deseti největších světových vývozců této komodity.

ČTĚTE TAKÉ:

"Od 15. listopadu bude platit úplný zákaz," řekl ukrajinský ministr zemědělství Mykola Prysjažňuk agentuře Reuters, a potvrdil tak všeobecné spekulace na trhu. "Jinou možnost nemáme," dodal. Ceny pšenice na chicagské burze CBOT na to reagovaly vzestupem o téměř tři procenta.

Minulý týden vláda upozornila, že vysoké tempo vývozu vyčerpá zásoby pšenice, které je možné vyvézt bez narušení domácího trhu, do 15.-20. listopadu a vyzvala obchodníky k opatrnosti při sjednávání nových kontraktů. Obchodníkům se ulevilo, že vláda zvolila zákaz exportu pro všechny a neuchýlila se tak jako v roce 2010 k neoficiálním a netransparentním omezením vývozu.

Zákaz by mohl ohrozit velké kontrakty na vývoz ukrajinské pšenice zejména do Egypta, který je předním světovým dovozcem této komodity. Egypt dnes prohlásil, že Ukrajina riskuje svou pověst na mezinárodních trzích obilí.

Kyjev později zdůraznil, že uzavřené kontrakty se určitě uskuteční. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že se dohodlo s obchodníky na zvýšení povoleného objemu vývozu v této sezoně nad původní úroveň čtyři miliony tun, protože celkový objem uzavřených smluv dosáhl už 5,4 milionu tun. Údaje zemědělské agentury UkrAgroConsult ukazují, že tento měsíc obchodníci vývoz pšenice v obavách ze zákazu výrazně urychlili.

Rusko vývoz nezakáže

Rusko, jehož produkce pšenice letos kvůli suchu klesla o čtvrtinu, dává najevo, že k zákazu vývozu tentokrát nepřistoupí. Po minulé neúrodě v roce 2010 zakázalo Rusko na několik měsíců vývoz obilí, což přispělo k silnému růstu světových cen. Prezident Vladimir Putin nedávno prohlásil, že o omezení exportu se neuvažuje.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...