30. října 2014 8:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Ázerbájdžánu staví ostrovní město. Česká PSJ má smlouvu za 11 miliard

Ostrovní město v Ázerbajdžánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrovní město v Ázerbajdžánu | foto: Khazarislands.com

PRAHA/JIHLAVA Česká stavební společnost PSJ se bude podílet na výstavbě města v Ázerbájdžánu na umělých ostrovech u pobřeží Kaspického moře. Má podepsanou smlouvu na výstavbu čtyř bytových domů za až 395 milionů eur (téměř 11 miliard korun).

Celková cena projektu s názvem Khazar Islands by se měla pohybovat kolem 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun), napsaly Hospodářské noviny.

Projekce města, tak jak si ho představují architekti
Pro PSJ je zakázka v Ázerbájdžánu možností, jak si vynahradit výpadky v Rusku a...
Součástí projektu je okruh pro formuli 1 a nejvyšší budova na světě Azerbaijan...
PSJ by měla začít stavět první obytný dům už na jaře. Město Khazar Islands se...

Nové město, které vyrůstá zhruba 25 kilometrů od hlavního města Baku, se bude rozkládat na 41 umělých ostrovech a pojme až milion obyvatel.

„Máme podepsanou smlouvu na celý jeden ostrov, na kterém by měly stát čtyři objekty. Nyní sháníme financování na první z nich, který by měl vyjít zhruba na sto milionů eur,“ řekl deníku šéf exportu PSJ Jaroslav Jirkovský.

Ekonomika Ázerbájdžánu

  • Ekonomika Ázerbajdžánu se od roku 1991, kdy skončila nadvláda SSSR, zdvacetinásobila. Např. v roce 2007 se HDP zvýšilo o 41,7%
  • Za bohatství zčásti vděčí svým nerostným surovinám, především ropě

PSJ by měla začít stavět první obytný dům už na jaře. Město Khazar Islands se už staví, hotové by mělo být v letech 2020 až 2025. Součástí projektu je okruh pro formuli 1 a nejvyšší budova na světě Azerbaijan Tower o výšce 1050 metrů.

Pro PSJ je zakázka v Ázerbájdžánu možností, jak si vynahradit výpadky v Rusku a na Ukrajině způsobené politickým a bezpečnostním napětím mezi oběma zeměmi. Firma musela na poslední chvíli zastavit třeba kontrakty na obchodní centra v Kyjevě, každý za 100 milionů eur. Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) totiž výrazně omezila pojišťování projektů na Ukrajině.

PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Její výnosy loni činily 4,36 miliardy korun, zahraniční zakázky se na nich podílely 59 procenty. Mezi nejvýznamnější zahraniční trhy PSJ patří Rusko, Slovensko a asijské země.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz